Jak zapakować szkło i talerze do przeprowadzki?

jak zapakować szkło do przeprowadzki

Jednym z największych wyzwań podczas pakowania przy przeprowadzce jest zapakowanie zastawy stołowej. Szkło i talerze należą do przedmiotów bardzo delikatnych i brak odpowiedniego ich zabezpieczenia może skutkować ich stłuczeniem. Przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiemy Ci, jak zapakować szkło i talerze do przeprowadzki, by dotarło w całości do nowego mieszkania.

Pakowanie szkła, kubków i talerzy – potrzebne materiały

Zanim zaczniesz pakowanie wyposażenia Twojej kuchni musisz przygotować sobie odpowiednie materiały do pakowania i zabezpieczeń. Jako opakowanie zewnętrzne najlepiej sprawdza się niewielkie, ale mocne kartony. Nie mogą być zbyt duże, bo porcelana jest bardzo ciężka, więc zbyt duży karton byłby trudny do przenoszenia.

Najlepiej byłoby znaleźć kartony dopasowane do średnicy talerzy, gdyż to zmniejsza potrzebę stosowania dużej ilości wypełniaczy. W przypadku szkła i porcelany typu filiżanki kartony również nie powinny być zbyt duże, by uniknąć konieczności układania kolejnych warstw. Idealnie byłoby znaleźć pudła o wysokości zbliżonej do wysokości pakowanych szklanek, kieliszków czy filiżanek. 

Wybierając kartony do pakowania szkła i innych elementów zastawy kuchennej, poza rozmiarem, warto zwrócić uwagę również na jego wytrzymałość. Nie mogą to być pudła z cienkiej tektury, lecz mocniejsze kartony kilkuwarstwowe z wytrzymałym dnem.

Oprócz kartonów do pakowania szkła, kubków i talerzy potrzebne będą jeszcze materiały zabezpieczające. W tej roli dobrze sprawdzą się stare gazety, cienki papier lub ręczniki papierowe. Dobrze będzie się zaopatrzyć również w folię bąbelkową lub cienką piankę, w który można owinąć delikatne przedmioty. Niezbędne podczas pakowania zastawy stołowej będą również nożyczki, marker (do podpisywania kartonów) oraz taśma klejąca. 

Jak zabezpieczyć szkło, talerze i kubki w czasie przeprowadzki?

Mając już wszystkie potrzebne materiały do pakowania zastawy stołowej i szklanych przedmiotów czas przystąpić do pakowania. Najlepiej postępować metodycznie, pakując po kolei wszystkie talerze jednego rozmiaru, a dopiero potem bierz kolejny rodzaj talerzy do pakowania.

Każdy talerz powinien być oddzielony od drugiego warstwą ochronną. Może ją stanowić stara gazeta, ręcznik papierowy lub kawałek folii bąbelkowej. Tak oddzielone od siebie talerze włóż do pudła, jak najlepiej dopasowanego rozmiarem do wielkości talerza. Jeśli mimo najszczerszych chęci nie udało Ci się idealnie dobrać kartonu, to talerze ustaw w kartonie, a następnie dookoła wypełnij przestrzeń jakimś wypełniaczem, by talerze nie mogły się przesuwać. Może to być pomięta gazeta lub specjalne wypełniacze do paczek np. poduszki powietrzne.

Nieco więcej uwagi należy poświęcić na pakowanie szkła. Każdą szklankę i kieliszek musisz oddzielnie owinąć w papier, folię bębelkową lub gazetę, a następnie układać obok siebie w kartonie. Staraj się układać je możliwie jak najbliżej siebie, by w trakcie przenoszenia nie mogły się one przesuwać. Nie chodzi jednak o to, by upychać je „na wcisk”, gdyż to może spowodować wręcz odwrotne skutki szkło pęknie. Wolną przestrzeń wypełnij gazetami lub zmiętymi ręcznikami papierowymi. 

Staraj się układać szklanki i kieliszki jednowarstwowo, a jeśli nie masz innej możliwości, to kolejną warstwę układaj w pudle dopiero po zastosowaniu dodatkowej przekładki pomiędzy warstwami. Najlepiej w tej roli sprawdzi się kawałek tektury, dopasowany rozmiarem do pudełka. Takie pakowanie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie elementy pierwszej warstwy są jednej wysokości i ułożenie na nich kartonu pozwoli osiągnąć jedną płaszczyznę. W przeciwnym wypadku lepiej nie układać kolejnej warstwy szkła, a pozostałe w pudełku miejsce wypełnić czymś miękkim i delikatnym, co nie zaszkodzi zapakowanemu szkłu.

Każde pudełko, do którego zapakujesz talerz czy szklankę należy zakleić, a następnie podpisać i oznaczyć go dodatkowo informacją „uwaga szkło”. Dzięki temu panowie z ekipy przeprowadzkowej będą wiedzieli, że z tymi kartonami należy obchodzić się szczególnie delikatnie.

Postępując zgodnie z powyższymi zasadami bezpiecznego pakowania szkła możesz spać spokojnie i nie musisz się martwić, że Twoja zastawa stołowa nie dotrze do nowego miejsca w nienaruszonym stanie.

Podobne wpisy