Przebywanie wśród roślin korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Nic zatem dziwnego, że wiele osób nie wyobraża sobie wnętrz mieszkalnych bez roślin doniczkowych. Ich dobra kondycja wymaga odpowiedniej pielęgnacji i traktowania, a w trakcie przeprowadzki trzeba o nie odpowiednio zadbać. Sprawdź, jak przygotować rośliny doniczkowe do transportu w czasie przeprowadzki.
Przewóz roślin – najważniejsze zasady
Planując przeprowadzkę i organizując transport roślin doniczkowych musisz zadbać o kilka najważniejszych kwestii. Przede wszystkim rośliny przygotowywane do transportu nie mogą być chore. O ile w domu możesz bez problemu odizolować chorą roślinę od pozostałych i zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby, o tyle w warunkach przeprowadzki będzie to znacznie trudniejsze. W takiej sytuacji najlepiej byłoby wyleczyć rośliny przed przeprowadzką, a jeśli się to nie uda, to zapakować je oddzielnie i opakować w taki sposób, by nie narażać pozostałych przewożonych roślin na infekcję.
Drugą istotną kwestią jest rodzaj doniczek, w których znajdują się kwiaty doniczkowe. Przewóz roślin będzie łatwiejszy, jeśli ciężkie i łatwe do stłuczenia doniczki ceramiczne lub kamienne będą zastąpione plastikowymi pojemnikami. Jeśli ceramiczne są tylko osłonki na doniczki, to przed przeprowadzką musisz zdjąć osłonki, zapakować je osobno, a rośliny doniczkowe pozostawić jedynie w plastikowych doniczkach. To znacznie ułatwi przenoszenie i transport roślin, gdyż plastikowe doniczki są znacznie lżejsze od ceramicznych. Taki tryb postępowania sprawi również, że ryzyko uszkodzenia bryły korzeniowej spowodowane ewentualnym pęknięciem doniczki ceramicznej spadnie do minimum.
Wszystkie powyższe czynności powinny być wykonane co najmniej kilka dni, a najlepiej kilka tygodni przed przeprowadzką. Dzięki temu rośliny będą miały szansę wyzdrowieć, jeśli były chore, oraz zaaklimatyzować się w nowych pojemnikach, jeśli była konieczność ich przesadzenia.
Przygotowanie roślin do przeprowadzki
Kilka dni przed planowaną przeprowadzką, gdy będziesz finiszować z pakowaniem całego swojego dobytku, nie zapomnij też o roślinach. Małe kwiaty doniczkowe najłatwiej będzie przewozić w kartonach. Wkładaj po kilka kwiatów doniczkowych do kartonu, a przestrzenie pomiędzy doniczkami uzupełnić gazetami lub folią bąbelkową.
Przy wyborze kartonów do pakowania kwiatów zwróć uwagę na wysokość ścianek bocznych. Jeśli kwiaty są dość wysokie, to ścianki powinny być podobnej wysokości, by uchroniły roślinę przed uszkodzeniem. Nie zamykaj kartonów szczelnie i nie zaklejaj ich taśmą, bo rośliny muszą mieć dostęp do powietrza.
Dzień przed przeprowadzką, ewentualnie rano w dniu przeprowadzki, rośliny należy dobrze podlać. Dopiero po podlaniu możesz zamknąć kartony, co ułatwi układanie ich wewnątrz samochodu. Pamiętaj jednak, że możesz to zrobić tylko pod warunkiem, że rośliny mieszczą się w nich w całości i w ściankach bocznych wycięte zostały otwory zapewniające stały dopływ powietrza. Jeśli kartony zostaną zamknięte, to podpisz je wyraźnie, by pracownicy firmy przeprowadzkowej wiedzieli, że to pudła wymagające specjalnego traktowania.
Jeśli rośliny są zbyt duże, by zmieściły się do kartonu, to postaraj się jak najlepiej zabezpieczyć ich łodygi i liście. Przewożenie dużej palmy czy monstery to spore wyzwanie, więc dla obniżenia ryzyka uszkodzeń możesz związać łodygi przy pomocy sznurka. Możesz również rozważyć owinięcie rośliny cienkim papierem pakunkowym, gdyż to również ograniczy ewentualne uszkodzenia podczas przenoszenia i transporu.
Transport roślin – o czym jeszcze pamiętać?
Podczas pakowania Twojego dobytku do samochodu firmy przeprowadzkowej pamiętaj, że rośliny powinny być zapakowane jako ostatnie. Zaszkodzić im może bowiem zarówno niska, jak i wysoka temperatura, dlatego najlepiej ograniczyć czas narażenia na niełatwe warunki w czasie jazdy do nowego lokum. Jeśli będą one zapakowane jako ostatnie, to po dojechaniu do miejsca docelowego będą mogły zostać rozpakowane jako pierwsze.
Po wypakowaniu roślin najlepiej będzie ustawić je w pomieszczeniu, do którego ekipa przeprowadzkowa nie będzie często wchodzić. Dzięki temu nie będą one narażone na ewentualne uszkodzenia powstałe przy okazji wnoszenia mebli i innych przedmiotów do nowego domu. Jeśli były one zapakowane w zamknięte kartony, to najlepiej byłoby od razu je otworzyć, by miały one pełny dostęp do świeżego powietrza.
Na koniec warto dodać, że nawet najlepsze przygotowanie roślin doniczkowych do przeprowadzki nie gwarantuje, że od razu poczują się one dobrze w nowym miejscu. Wiele z nich musi „odchorować” zmianę stanowiska, więc uważnie obserwuj ich kondycję po przeprowadzce. Gdy zauważysz, że nowe miejsce im nie służy lub coś innego będzie Cię niepokoić, to warto skonsultować się z doświadczonym florystą, który podpowie, jak pomóc roślinie zaaklimatyzować się w nowym mieszkaniu.