Podjęcie decyzji o przeprowadzce za granicę to początek zmian w Twoim życiu, do których należy się dobrze przygotować. Musisz załatwić wiele kwestii formalnych oraz logistycznych, dlatego dobrze jest mieć plan, dzięki któremu nic nie umknie Twojej uwagi. Sprawdźmy zatem, jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę za granicę.
Przeprowadzka za granicę – formalności
Przygotowanie wyjazdu za granicę zawsze wymaga załatwienia różnych formalności. Jeśli przeprowadzasz się w granicach Unii Europejskiej będzie ich niewiele, ale jeśli wybierasz przeprowadzkę do kraju spoza UE, to kwestie formalne mogą związane z wyjazdem w nowe miejsce mogą być nieco bardziej skomplikowane.
Warto wiedzieć, że w niektórych krajach może być wymagane uzyskanie wizy lub pozwolenia na pracę, co może wiązać się z koniecznością odwiedzenia ambasady lub placówki konsularnej danego kraju oraz skompletowania rozmaitych dokumentów. Warto więc sprawdzić wymagania formalne stawiane przez kraj docelowy, do którego się przeprowadzasz, a ich załatwienie uwzględnić w harmonogramie przygotowań do przeprowadzki.
Przed przeprowadzką za granicę warto również podjąć decyzje związane z posiadanymi nieruchomościami, samochodem i innym majątkiem. Możesz zdecydować się na sprzedaż mieszkania lub domu, w którym mieszkasz w Polsce, a możesz również podjąć decyzję o jego wynajmie, co pozwoli Ci uzyskiwać comiesięczny dochód. Wybór należy do Ciebie, ale pamiętaj, że najlepiej podjąć tę decyzję jeszcze przed przeprowadzką, by mieć czas na załatwienie swoich spraw zanim wyjedziesz.
Przeprowadzka do innego kraju – co zabrać ze sobą?
Planując wyprowadzkę za granicę musisz zorganizować transport międzynarodowy swojego dobytku. Zanim jednak zaczniesz dzwonić do firmy oferującej przeprowadzki międzynarodowe, musisz zdecydować, co ze sobą zabierasz. Inaczej bowiem organizuje się przeprowadzkę za granicę i inne są koszty z nią związane, gdy przeprowadzasz się z całym dobytkiem, a inaczej, gdy zabierasz wyłącznie rzeczy osobiste, meble i inne większe przedmioty pozostawiając w kraju.
Pierwszym krokiem jest zatem podjęcie decyzji, co chcesz zabrać ze sobą, a wybór zależy nie tylko od Twoich preferencji, ale również od kraju, do którego się przeprowadzasz. Jeśli na początek planujesz mieszkać w wynajętym mieszkaniu, to sprawdź, jak wygląda typowe mieszkanie na wynajem w danym kraju. W Polsce większość mieszkań na wynajem to lokale wyposażone w meble, do których wystarczy wnieść swoje walizki i można mieszkać. W wielu innych krajach wynajmuje się jednak mieszkania nieumeblowane i wówczas warto rozważyć przeprowadzkę do innego kraju ze swoimi meblami.
Gdy okaże się, że nie będziesz brać mebli ze sobą, a musisz opróżnić sprzedawane mieszkanie w kraju, to czas podjąć decyzję, co z nimi zrobić. Możesz je sprzedać, oddać znajomym lub przechować w jednej z przechowalni mienia. Wybierając to ostatnie rozwiązanie odsuwasz w czasie podjęcie decyzji, co zrobić z meblami i nadal masz możliwość sprzedać je lub zabrać ze sobą do nowego kraju.
Przygotowanie do przeprowadzki do innego kraju wymaga również segregacji innych posiadanych przedmiotów. Podobnie jak w przypadku przeprowadzki do nowego lokum, przy przeprowadzce za granicę warto zrobić selekcję i zdecydować, co zabrać ze sobą, a co wyrzucić, rozdać, sprzedać lub zostawić w przechowalni mienia.
Przeprowadzka międzynarodowa – wynajęcie firmy przeprowadzkowej
Po podjęciu decyzji o tym, co zabierasz ze sobą, kolejnym krokiem jest wybór firmy przeprowadzkowej. Dobrze byłoby, żeby była to firma posiadająca doświadczenia w przeprowadzkach międzynarodowych, bo to gwarantuje, że proces przeprowadzki za granicę będzie przebiegał bez żadnych zakłóceń.
Firmy przeprowadzkowe oferujące usługi tego rodzaju wiedzą jakie przepisy związane z przewozem mienia obowiązują na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach spoza tego obszaru. W przypadku przeprowadzki poza UE konieczne może być nie tylko wypełnienie listów przewozowych, w których będą informacje na temat przewożonego dobytku, ale również zapłacenia cła.
Wybierając firmę przeprowadzkową do przeprowadzki międzynarodowej weź pod uwagę nie tylko koszt przeprowadzki zagranicznej, ale również zakres świadczonych usług. Dowiedz się również, jak wygląda kwestia ubezpieczenia przewożonego mienia oraz ewentualnych usług dodatkowych typu rozkręcanie i skręcanie mebli czy przechowywania rzeczy, których nie zabierasz ze sobą.
Gdy przeprowadzasz się za granicę masz sporo spraw do załatwienia, dlatego warto przygotować sobie ich listę. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco odhaczać zrealizowane zadania i będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz.