Transport akwarium przy przeprowadzce – największe wyzwania

przewóz akwarium

Przeprowadzka to zawsze wyzwanie logistyczne, a gdy masz w domu akwarium, to sprawa wymaga naprawdę solidnego przygotowania. Przy takim wyzwaniu przeprowadzka z kotem wydaje się bardzo prosta. Sprawdźmy zatem, jak zorganizować transport akwarium, by zarówno ono, jak i jego mieszkańcy bezpiecznie dotarli do nowego lokum.

Bezpieczny transport akwarium – od czego zacząć?

Przygotowanie akwarium do transportu jest uzależnione od jego zawartości. Akwarium może być bowiem wypełnione wodą, gdy zamieszkują w nim rybki, ale może być również suche, gdy mieszkają w nim żółwie, węże czy patyczaki. W niektórych akwariach jest też dużo roślin, tworzących spory ekosystem, przy którego transporcie należy zachować szczególną ostrożność.

Przygotowując się do transportu akwarium należy zatem zacząć od jego opróżnienia. Niezależnie od tego, czy jest to akwarium z rybkami czy suche akwarium dla węża czy żółwia, jego mieszkańcy muszą być przewożeni osobno. O ile to możliwe należy również opróżnić akwarium z roślin i innego wyposażenia oraz wylać wodę. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, gdyż istniejący w jego wnętrzu ekosystem nie może być całkowicie przeniesiony do innych pojemników, należy wylać większość wody z jego wnętrza, pozostawiając tylko tyle, ile jest niezbędne do transportu.

Nie należy jednak pozbyć się całej wody z akwarium, lecz co najmniej połowę należy przewieźć w nowe miejsce w innych pojemnikach. Po ustawieniu akwarium po przeprowadzce, wodę należy ponownie wlać do niego, a niedobór uzupełnić nową wodą. Dzięki takiemu postępowaniu rybkom będzie łatwiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu i skutki przeprowadzki będą dla nich najmniej odczuwalne.  

Przewożenie rybek i roślin akwariowych

Przed opróżnieniem akwarium z rybek i roślin akwariowych przygotuj sobie odpowiednie woreczki i pojemniki, do których je przełożysz. Rybki najlepiej przewozić w specjalnych woreczkach, które możesz kupić w sklepach zoologicznych. Możesz też wykorzystać zwykłe woreczki, wypełnione w 1/3 wodą, by rybki podczas transportu miały dostęp nie tylko do wody, ale i tlenu. Dla pewności możesz dorzucić do środka specjalne tabletki z tlenem. 

Pamiętaj, żeby przed planowaną datą przeprowadzki nie karmić rybek przez 1-2 doby. Dzięki temu ograniczysz zanieczyszczenie wody, które mogłoby być dla nich bardzo szkodliwe. Jeśli przewozisz rybki z kilku akwariów, to dla bezpieczeństwa przewoź je osobno. Nie wszystkie gatunki mogą być przewożone razem, nie tylko ze względu na ryzyko konfliktu między nimi, ale również z powodu niewielkiej przestrzeni, mogącej spowodować uszkodzenia ciała mniejszych osobników,

Rośliny znajdujące się w akwarium również najlepiej będzie transportować w woreczkach. Przed zawiązaniem woreczka spryskaj je obficie wodą, by zapewnić im jak najlepsze warunki podczas transportu. Nie usuwaj całego podłoża znajdującego się we wnętrzu akwarium, gdyż znajdujące się w nim bakterie stanowią ekostystem i jego całkowita wymiana mogła by być za dużym szokiem dla jego mieszkańców. 

Transport akwarium – jak je zabezpieczyć?

Po opróżnieniu akwarium czas na jego zabezpieczenie, by w całości przetrwało przeprowadzkę. Najlepiej będzie je porządnie owinąć folią bąbelkową, a wcześniej można je dodatkowo ochronić styropianem lub kartonem. Dzięki temu ryzyko uszkodzeń mechanicznych będzie ograniczone do minimum.

Niewielkie akwarium można przewozić samochodem osobowym, na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Jeśli jednak transport akwarium jest powiązany z przeprowadzką całego mienia lub akwarium ma większe rozmiary, to lepiej będzie skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej. To rozwiązanie, oprócz korzyści płynących z większego samochodu wykorzystywanego do transportu, pozwala również polegać na doświadczeniu ekipy przeprowadzkowej. Pracownicy firmy przewieźli już zapewne niejedno akwarium, dlatego wiedzą jak prawidłowo je transportować.

Po przyjeździe na miejsce należy jak najszybciej wlać przywiezioną wodę oraz uzupełnić ją nową wodą oraz wpuścić rybki do akwarium. Pamiętaj, że nie powinny być one poza akwarium dłużej niż kilka godzin, dlatego przemyśl wcześniej miejsce, w którym ustawisz akwarium w nowym lokum, by rybki mogły wrócić do swojego środowiska.

Podobne wpisy