Jak zabezpieczyć sprzęt rtv do przeprowadzki?

jak przewieźć sprzęt rtv i audio

Telewizor, sprzęt audio czy głośniki to urządzenia, które znajdują się w każdym domu. Wiele z nich to urządzenia o dużej wartości, więc trudno się dziwić, że ich właściciele chcą bezpiecznie przewieźć je do nowego lokum. Z myślą o nich przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jak zabezpieczyć sprzęt rtv do przeprowadzki.

Jak przewieźć telewizor?

Współczesne telewizory, w porównaniu z telewizorami kineskopowymi, są lekkie i zajmują znacznie mniej miejsca. Są jednak zdecydowanie mniej odporne na wszelkie wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, dlatego przed transportem trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Wszystkie współczesne telewizory, niezależnie czy będą to urządzenia z ekranem plazmowym, LED, QLED, LCD czy OLED powinny być przewożone w pozycji pionowej. W takiej pozycji matryca, będąca najbardziej delikatną częścią telewizora, jest najmniej narażona na uszkodzenia.

Najbezpieczniej byłoby przewieźć telewizor w oryginalnym opakowaniu. Jest ono nie tylko dopasowane rozmiarem, ale zawiera również odpowiednie wypełnienia ze styropianu, dzięki którym jest on bezpieczny w trakcie podróży. Jeśli jednak nie masz oryginalnego opakowania, to trzeba poradzić sobie w inny sposób.

Najlepiej jest znaleźć karton o rozmiarach najbardziej zbliżonych do wielkości telewizora. Zanim jednak włożysz do niego urządzenie, owiń je folią bąbelkową, by dobrze zabezpieczyć nie tylko ekran, ale pozostałe elementy urządzenia. Przed owijaniem odłącz wszystkie kable i odkręć uchwyt lub stojak. Najlepiej owiń telewizor kilkoma warstwami folii, aby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa w trakcie transportu. 

Jak przewieźć kolumny?

Pakując sprzęt rtv sporo uwagi należy poświecić również kolumnom. Niektóre elementy głośników, które się w nich znajdują są bowiem bardzo delikatne. W tym przypadku również najlepszym rozwiązaniem byłoby zapakowanie ich w oryginalne pudełka, które zapewnią im najwyższe bezpieczeństwo w trakcie transportu. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to możesz użyć innych materiałów do pakowania.

 Szczególną uwagę należy zatem przyłożyć do zabezpieczenia przedniej strony kolumny, Dobrze jest zatem dociąć karton dopasowany do jej rozmiarów, a następnie obłożyć go nim od przodu. Jeśli karton jest wystarczająco duży, to możesz obłożyć nim kolumnę dookoła. Następnie owiń kolumnę folią bąbelkową, dając dwie lub trzy warstwy dookoła. Dolną i górną część głośnika również możesz obłożyć kartonem, a następnie cały głośnik owinąć folią stretch.

Przed pakowaniem musisz oczywiście odpiąć wszystkie kable i schować je razem do osobnego pudełka. Zanim je tam włożysz, to powinieneś zwinąć je i spiąć oddzielnie, aby nie zostały splątane. 

Jak przygotować sprzęt audio transportu?

Przygotowując do transportu odtwarzacz CD, DVD, Blue-ray czy wzmacniacz musisz pamiętać, że to delikatne urządzenia. Podobnie jak w przypadku telewizora i kolumn, na czas przeprowadzki dobrze byłoby je włożyć do oryginalnych opakowań. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, musisz szukać innych rozwiązań i samodzielnie spakować urządzenia.

W tym przypadku znów najlepiej sprawdzą się folia bąbelkowa i kartony. Folia bąbelkowa łatwo dopasowuje się do sprzętu audio z wystającymi gałkami, a wyświetlacze możesz dodatkowo zabezpieczyć za pomocą odpowiednio dociętego kartonu. Dobrze jest całość owinąć folią, a następnie włożyć do pudełka o rozmiarze najlepiej dopasowanym do wielkości urządzenia.

Jak zabezpieczyć sprzęt rtv do przeprowadzki? – ostatnie uwagi

Przygotowując sprzęt rtv do przeprowadzki pamiętaj, że wszelkie kable powinny być odłączone od urządzenia i zapakowane oddzielnie. Kartony, w których będziesz przewozić sprzęty powinny być jak najlepiej dopasowane do ich rozmiarów, by urządzenie nie mogło się w nim poruszać. Jeśli pozostaną jakieś wolne przestrzenie, to wypełnij je papierem, folią bąbelkową lub powietrznymi wypełniaczami do paczek. Dzięki nim sprzęt rtv będzie bezpieczniejszy.

W trakcie przeprowadzki pokaż ekipie przeprowadzkowej, w których kartonach znajduje się sprzęt elektroniczny i poproś o szczególną uwagę przy przenoszeniu. Pamiętaj również, że znajdująca się w urządzeniach elektronika przed ponownym włączeniem w nowym miejscu powinna nabrać temperatury pokojowej. Po transporcie, szczególnie w niskich lub w wysokich temperaturach, urządzenia powinny postać odłączone od prądu przez ok. 1-2 godziny, by nabrały temperatury otoczenia.  

Podobne wpisy