Przeprowadzka na studia do Warszawy – co zabrać?

Znalazłeś swoje nazwisko na liście przyjętych w jednej z warszawskich uczelni, a więc w najbliższym czasie czeka Cię przeprowadzka na studia do nowego miasta. Pewnie zastanawiasz się, co warto ze sobą zabrać, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci stworzyć listę rzeczy do zabrania.

Miejsce zamieszkania w czasie studiów a lista rzeczy do przeprowadzki

Możliwości zakwaterowania na czas studiów są bardzo różne. Możesz mieszkać w akademiku, mieszkaniu studenckim lub na stancji. Nieliczni mają do dyspozycji własne mieszkanie, które mogą urządzić i wyposażyć według własnego gustu i potrzeb. Każda z tych opcji zakwaterowania wpływa na to, jakie przedmioty ze sobą zabierzesz. Zanim więc zaczniesz szykować swoją listę rzeczy do spakowania, dowiedz się, jakie jest wyposażenie Twojej miejscówki na czas studiów. 

Co zabrać do akademika?

Akademik to bardzo popularne miejsce zamieszkania w czasie studiów, które ma wiele zalet. Często jest położone blisko uczelni, gwarantuje kontakt ze studentami innych roczników i wydziałów oraz jest tańszy od innych form zakwaterowania. Pokój w akademiku jest też umeblowany, dzięki czemu wyjazd na studia nie wymaga od Ciebie dużych wydatków związanych z umeblowaniem swojego lokum.

Mieszkanie w akademiku wiąże się jednak również z różnymi ograniczeniami. Studenci korzystają ze wspólnej kuchni i pralni, a łazienka bywa współdzielona ze studentami z sąsiedniego pokoju. Każdy student powinien jednak posiadać swoje naczynia i sztućce, garnki, patelnie oraz inne drobne przedmioty przydatne w kuchni. Możesz zabrać ze sobą również drobne AGD czyli np. czajnik, opiekacz do kanapek czy ekspres do kawy.

Oprócz wyposażenia kuchennego, do akademika należy zabrać pościel, nie tylko poszewki, ale również kołdrę i poduszkę, ręczniki, przedłużacz, wieszaki i małą lampkę nocną. Może przydać Ci się również deska do prasowania i żelazko, rozkładana suszarka na pranie + klamerki oraz akcesoria do sprzątania np. miotła, mop czy odkurzacz. 

Co zabrać do mieszkania na studia?

Lista rzeczy do zabrania z rodzinnego domu na studia, gdy będziesz mieszkać w wynajmowanym studenckim mieszkaniu zależy. od jego wyposażenia. Większość mieszkań na wynajem dla studentów jest umeblowana, a zatem odpada Ci problem zakupu mebli. 

Różnie natomiast wygląda kwestia kuchni i zastawy stołowej. Niektóre mieszkania mają w kuchni nie tylko sprzęt AGD, ale również talerze, kubki, sztućce i garnki. W innych, dostępne są tylko podstawowe wyposażenie, takie jak lodówka, piekarnik, płyta grzewcza i czajnik, ale poza tym nie ma nic więcej. Dla dobrej organizacji powinieneś dogadać się z pozostałymi współlokatorami i ustalić, co kto przywozi ze sobą, żeby uniknąć sytuacji, w której w kuchni są 3 patelnie, ale nie ma ani jednego większego garnka na zupę. Wspólnie warto również zadbać o sprzęt do sprzątania, środki czystości, suszarkę do ubrań czy doposażenie kuchni w ekspres do kawy, kuchenkę mikrofalową czy opiekacz do kanapek.

Wyprowadzając się z domu rodzinnego na studia powinieneś również zabrać ze sobą osobiste wyposażenie do swojego pokoju. Przyda Ci się więc kołdra, poduszka oraz bielizna pościelowa czy ręczniki. Dobrym pomysłem będzie również niewielka lampka biurkowa lub nocna, oraz inne przedmioty, które pomogą Ci się poczuć jak w domu – warto zabrać cokolwiek, co przypomina dom. To może być ulubiony koc, wygodny puf do siedzenia czy podręczny stolik kawowy.

Wyprowadzka z domu rodzinnego – pierwsze miesiące

Powyższe listy przedmiotów, które musisz zabrać ze sobą na początek swojego samodzielnego życia na pewno nie są kompletne. To, czego naprawdę będziesz potrzebować po przeprowadzce do innego miasta, z pewnością wyjdzie „w praniu”. Wówczas brakujące rzeczy mogą Ci dosłać lub dowieźć rodzice, ale możesz je również dokupić. 

Dzięki tej świadomości, że przeprowadzka do akademika czy mieszkania studenckiego może być procesem, a nie jednorazowym wydarzeniem, spada stres związany z pytaniem, co zabrać na studia. Wyprowadzka na studia nie jest przeprowadzką na koniec świata. Musisz pamiętać, że nie odcinasz się od rodziny i korzeni, nie przenosisz się też na odludzie, gdzie nie ma sklepów, nie jest to też więzienie z ograniczonym kontaktem ze światem. Wszystko, czego możesz potrzebować w nowym miejscu możesz w razie potrzeby dowieźć od rodziców lub kupić na miejscu czy przez internet. Mając tę świadomość możesz przeprowadzić się na studia z pełnym luzem, którego inni studenci pierwszego roku z pewnością będą Ci zazdrościć.