Przeprowadzka do nowego domu – o czym musisz pamiętać?

Zmiana miejsca zamieszkania jest ekscytującym przeżyciem i najczęściej wiążą się z nią pozytywne emocje. Radosne oczekiwanie na nowy etap życia jest jednak związane z szeregiem spraw organizacyjnych i formalnościami, o których nie możesz zapomnieć. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, żeby przeprowadzka do nowego domu przebiegła bez żadnych problemów.

Organizacja przeprowadzki do nowego mieszkania

Jedną z pierwszych rzeczy, od których warto zacząć, jest określenie ile rzeczy z Twojego aktualnego lokum chcesz zabrać ze sobą do nowego domu. Jeśli do tej pory wynajmowałeś umeblowane mieszkanie, to prawdopodobne zabierzesz ze sobą jedynie rzeczy osobiste. W takim wypadku raczej nie musisz korzystać z usług firmy przeprowadzkowej, gdyż tych rzeczy raczej nie będzie zbyt wiele.

Jeśli jednak do nowego domu zabierasz ze sobą posiadane meble, akcesoria kuchenne czy duże i drobne AGD, to z pewnością warto zamówić firmę transportową, która pomoże Ci to nie tylko przewieźć, ale również znieść i wnieść do nowego mieszkania. W takiej sytuacji polecamy Ci nasz przewodnik, w którym krok po kroku opisujemy, jak przygotować się do przeprowadzki. Dowiesz się z niego ile kosztuje przeprowadzka, od czego zależą koszty oraz poznasz porady jak zorganizować sprawne pakowanie przedmiotów ze wszystkich pomieszczeń.

Przeprowadzka do nowego domu – co kupić?

Przed przeprowadzką do nowego domu z pewnością poświęciłeś sporo czasu na zaplanowanie jego aranżacji i umeblowania. Pokoje są już pewnie w miarę urządzone, a teraz pozostaje Ci już tylko kupić wyposażenie i ewentualne dodatki. Przed zamieszkaniem w nowym miejscu warto zrobić bilans rzeczy, które posiadasz oraz tych, których będziesz potrzebować. Chodzi tu przede wszystkim o podstawowe wyposażenie kuchni i łazienki, bo bez tego trudno organizować swoje życie w nowym mieszkaniu.

Zastanów się, czego potrzebujesz na co dzień i spisz potrzebne rzeczy. Jeśli lista okaże się bardzo długa, to zastanów się, czy na pewno wszystko musisz mieć od razu po przeprowadzce. Czasem lepiej zacząć od zakupu kilku kubeczków i talerzyków, a dopiero potem kompletować całą zastawę stołową i inne rzadziej używane rzeczy. Dzięki temu zakup rzeczy potrzebnych w nowym domu rozłoży się w czasie i ograniczy wydatki, których przy przeprowadzce do nowego domu jest już dość sporo.

Jeśli zależy Ci na tym, żeby ograniczyć wydatki przy przeprowadzce, to dobrym pomysłem jest poszukanie potrzebnych przedmiotów z drugiej ręki. Na portalach ogłoszeniowych można skompletować wyposażenie kuchni i innych pomieszczeń za ułamek kwoty, którą musiałbyś zapłacić w sklepie. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również postawa proekologiczna, więc jeśli troszczysz się o środowisko naturalne, to z pewnością takie rozwiązanie jest dla Ciebie.

Formalności przy przeprowadzce do nowego domu

Jedną z ważniejszych kwestii, o której warto pamiętać przy przeprowadzce do nowego mieszkania, jest wymiana zamków. Dzięki temu masz pewność, że nie tylko poprzedni właściciele, ale również inne osoby postronne, w których ręce mogły wpaść klucze, nie będą mogli dostać się do Twojego domu. Warto również zadbać o dobre ubezpieczenie, dzięki któremu będziesz mógł spać spokojnie, mając pewność, że Twój majątek jest bezpieczny.

Przeprowadzka do nowego domu wymaga również przepisania na siebie umów z dostawcami mediów. Musisz więc na siebie przepisać prąd, gaz, wodę, internet oraz inne media, z których masz plan korzystać. Większość firm dostarczających te usługi oferuje możliwość przepisania umów przez internet. Nie musisz więc jechać do każdego biura oddzielnie, dzięki czemu możesz oszczędzić sporo czasu i uniknąć uciążliwego stania w korkach. O innych formalnościach związanych ze zmianą miejsca zamieszkania pisaliśmy w artykule Zmiana miejsca zamieszkania – formalności.

Jak widzisz przeprowadzka do nowego domu to przedsięwzięcie wielowątkowe, które wymaga przede wszystkim dobrej organizacji. Z pewnością warto o niej myśleć co najmniej kilka tygodni przed dniem „zero”, gdyż to pozwoli zorganizować przeprowadzkę sprawnie i bez nerwów. Dobrze jest zrobić sobie listę „to do”, do której najpierw będziesz dopisywać sprawy do załatwienia, a następnie będziesz zaznaczać, które z nich zostały już wykonane. Dzięki temu nie zapomnisz o niczym istotnym i przeprowadzka do nowego mieszkania przebiegnie bez żadnych problemów.