Wyprowadzka z domu rodzinnego – jak się do niej przygotować?

Przychodzi taki moment w życiu każdego człowieka, że decyduje wyprowadzić się z domu rodzinnego. Z wydarzeniem tym wiążą się zarówno nowe wyzwania, jak i problemy. Sprawdźmy zatem, jak się do tego poważnego kroku w dorosłość dobrze przygotować.

Wyprowadzka z domu rodzinnego – czy to łatwe?

Wyprowadzka od rodziców najczęściej oznacza nowy etap w życiu. Bardzo często wiąże się ono z zaczęciem studiów i koniecznością przeprowadzki do innego miasta, rozpoczęciem pracy czy zmianą stanu cywilnego. Niektórzy podejmują tę decyzję również dlatego, że czują, że nadszedł już czas na samodzielność i chcą zacząć żyć na własny rachunek. 

Dla niektórych jest to moment radości, że w końcu wyrwą się spod kurateli rodziców. Dla innych z kolei będzie to trudny czas, na który może nie do końca są jeszcze gotowi. Wiele zależy od relacji dzieci-rodzice oraz od tego, czy jakie emocje wywołuje wyprowadzka z rodzinnego domu.

Nie można jednak generalizować mówiąc, że każdy kto ma złe relacje z rodzicami będzie skakał z radości, gdy zdecyduje się wyprowadzić z domu. Podobnie jak nie można powiedzieć, że wyprowadzka z domu pełnego zrozumienia, ciepła i miłości będzie zawsze oznaczała smutek.

Emocje, które towarzyszą wyprowadzce z domu rodziców są bowiem bardzo złożone, a w dodatku mogą być ze sobą sprzeczne. Wiele osób mówi, że cieszy się z opuszczenia rodzinnego domu, a jednocześnie obawia się wielu rzeczy związanych z samodzielnym mieszkaniem. Często pojawia się ekscytacja samodzielnością, ale towarzyszy jej tęsknota za rodzicami i rodzeństwem czy  przyjaciółmi, z którymi kontakty nie będą już codziennością. Takie sprzeczności są najzupełniej normalne i towarzyszom każdemu większemu wydarzeniu w życiu, więc trudno się dziwić, że są obecne też przy wyprowadzce od rodziców.

Początek samodzielnego życia – co może być problemem?

Wyprowadzka z domu rodzinnego to moment, w którym trzeba samodzielnie zadbać o wiele aspektów życia. W większości domów kwestie zaopatrzenia lodówki czy opłacania rachunków były w gestii rodziców, dlatego samodzielne ogarnianie tych kwestii na początku może być problematyczne.

Gdy planujesz wyprowadzić się od rodziców musisz mieć więc fundusze nie tylko na wynajem mieszkania, ale również na opłaty eksploatacyjne oraz inne bieżące koszty utrzymania. Dobrze jest już przed wyprowadzką przeanalizować oczekiwane koszty stałe (czynsz za wynajem mieszkania + opłaty eksploatacyjne, dojazdy do pracy itd.) oraz szacowane koszty utrzymania (żywność, chemia domowa, fryzjer, lekarz itd.). Dzięki temu będziesz mógł określić, czy przy posiadanych zarobkach samodzielnie utrzymanie pozwoli jeszcze coś zaoszczędzić, czy będzie wymagało od Ciebie zaciągania pasa.

Musisz też pamiętać, że mieszkając samodzielnie nie możesz oczekiwać, że ktoś magicznie napełni Ci lodówkę i ugotuje obiad. Niektórzy o tym zapominają i w lodówce miewają tylko światło, a na obiad gotują makaron lub ryż z sosem ze słoika.

Oczywiście bardzo szybko nauczysz się pamiętać, żeby wracając do domu zrobić zakupy, a potem sobie z nich coś ugotować. Często możesz jednak usłyszeć o tzw. „słoikach” czyli ludziach, którzy niby żyją samodzielnie, ale nadal często odwiedzają rodziców i przywożą sobie w słoikach zapasy żywności na kolejne dni.

Wyprowadzka od rodziców to nie koniec kontaktu z nimi

Zdarza się, że niektórzy wyprowadzkę z domu rodzinnego traktują jako zerwanie z kontaktu z rodzicami. Oprócz skrajnych przypadków, gdy naprawdę relacje te są toksyczne i niekorzystne, wyprowadzka od rodziców wcale nie oznacza zerwania kontaktu z rodzicami i rodzeństwem. Wręcz przeciwnie, czasem jest to nawet uzdrowienie tych relacji, gdyż rzadsze spotkania zmniejszają liczbę potencjalnych sytuacji konfliktowych. Jest wiele osób, które tego doświadczyły i mówią, że decyzja o wyprowadzce z rodzinnego gniazda była korzystna dla obu stron.

Jeśli zatem stoisz przed decyzją o wyprowadzce z domu rodzinnego, to nie obawiaj się, że to koniec relacji rodzice-dzieci. Gdy zaczniesz mieszkać osobno, to może to być nowy początek Waszej relacji, To już nie będzie relacja dorosły rodzic-małe dziecko, ale dorosły-dorosły, która może wyglądać zupełnie inaczej. A jeśli już podejmiesz decyzję, że nie chcesz mieszkać z rodzicami, to sprawdź, jak zaplanować przeprowadzkę i skorzystaj z usług przeprowadzkowych w Warszawie.

Podobne wpisy