Jak przgotować sprzęt AGD do przeprowadzki?

Przeprowadzka to nie tylko pakowanie zawartości szaf, ale również transport mebli i innego wyposażenia mieszkania. Sporo uwagi warto poświęcić na przygotowanie sprzętu AGD do przeprowadzki, co pozwoli uniknąć jego uszkodzeń. Poznaj sprawdzone porady od doświadczonej ekipy przeprowadzkowej.
Jak zabezpieczyć sprzęt AGD do transportu? – zacznij od wnętrza
Transport sprzętu AGD wymaga odpowiedniego przygotowania, które składa się z kilku etapów. Nie warto pomijać żadnego z nich, gdyż może to skutkować uszkodzeniem sprzętów, zarówno w sposób widoczny np. uszkodzenie drzwiczek, czy narożników, jak i niewidoczny, przez co sprzęt przestaje działać.
Przygotowanie sprzętu AGD do transportu powinniśmy zacząć od jego opróżnienia. Lodówkę należy też rozmrozić, co trwa co najmniej kilka godzin, dlatego lepiej nie zostawiać jej przygotowania na ostatnią chwilę. Z kolei pralkę i zmywarkę należy dobrze osuszyć, żeby w trakcie transportu nie zalegała w niej woda, która mogłaby zaszkodzić innym przewożonym przedmiotom.
Następnym etapem jest zabezpieczenie ruchomych elementów znajdujących się we wnętrzu. Najlepiej byłoby je wyjąć i zapakować osobno, zabezpieczając przed uszkodzeniem. Półki w lodówce, podobnie jak blachy w piekarniku, można też przykleić taśmą, żeby nie ruszały się w trakcie transportu, co zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia. Drzwi zabezpiecz przed otwieraniem, zaklejając je taśmą.
Przygotowując pralkę do przeprowadzki pamiętaj, by dobrze zabezpieczyć bęben. Najlepiej wykorzystać do tego śruby zabezpieczające, które służyły do tego celu, gdy pralka była transportowana ze sklepu. Jeśli ich nie masz, to spróbuj wykorzystać inne śruby, a jeśli nie znajdziesz nic odpowiedniego, to możesz spróbować unieruchomić bęben za pomocą bardzo mocnej taśmy pakunkowej, przyklejając ją do bębna i obudowy. Nie jest to idealne zabezpieczenie, ale na pewno lepsze takie, niż żadne.
Teraz czas zadbać o wszelkie elementy zewnętrzne, takie jak kable zasilające, rury spustowe itp. Jeśli jest to możliwe, to odłącz je od urządzenia i spakuj osobno, opisując dokładnie, do jakiego urządzenia należą. Najlepiej włóż je wszystkie do jednego pudełka, co ułatwi późniejsze ich odnalezienie. Jeśli nie można odłączyć kabli lub rur, zabezpiecz je w taki sposób, by nie plątały się pod nogami. Możesz je przykleić do urządzenia, ale pamiętaj, by stosować taśmę klejącą, która nie pozostawia śladów. Dobrze się do tego nadaje taśma malarska, a nie pakunkowa.
Zabezpieczenie zewnętrzne sprzętu AGD do przeprowadzki
Po wstępnym przygotowaniu sprzętu AGD na czas przeprowadzki, przychodzi pora na zabezpieczenie go z zewnątrz. Ze względu na swoje gabaryty sprzęt AGD jest narażony na uszkodzenia podczas przenoszenia, szczególnie w wąskich klatkach schodowych i korytarzach. Dobrze jest zatem zabezpieczyć wszystkie jego narożniki. Do tego celu można wykorzystać kawałki kartonu, które po nałożeniu na narożniki należy przykleić taśmą, co zapobiegnie ich przesuwaniu.
Całą lodówkę, piekarnik, zmywarkę czy pralkę dobrze jest owinąć folią stretch, ewentualnie folią bąbelkową. Dzięki temu ryzyko uszkodzeń zewnętrznych zostanie ograniczone do minimum.
Zabezpieczenie sprzętu AGD na czas przeprowadzki – o czym jeszcze należy pamiętać?
Przygotowując sprzęt AGD do transportu i przeprowadzki warto pamiętać, że niektóre urządzenia wymagają specjalnego traktowania nie tylko podczas transportu, ale również po przyjeździe na miejsce. Najwięcej uwagi trzeba poświęcić na prawidłowy transport lodówki, który powinien odbywać się w pozycji pionowej lub na odpowiednim boku, gdyż niedotrzymanie tych wymagań grozi jej uszkodzeniem.
Warto też pamiętać, że po przyjeździe na miejsce nie należy od razu włączać lodówki do prądu, lecz po ustawieniu na miejscu należy jej dać kilka-kilkanaście godzin „odpoczynku”. Dokładne zalecenia dotyczące minimalnego czasu należy zawsze sprawdzić u producenta.
Dbając o bezpieczeństwo sprzętu AGD w czasie transportu, warto też sprawdzić ciągi komunikacyjne, którymi ma być on przenoszony do samochodu. Ze względu na jego gabaryty może być konieczne usunięcie mebli czy innych przedmiotów, które mogłyby utrudniać wygodny, a przede wszystkim bezpieczny transport sprzętu AGD.