Przeprowadzka międzymiastowa – co musisz wiedzieć?

Każda przeprowadzka wymaga dobrej organizacji i planowania oraz przygotowania psychicznego. Szczególnie istotne są one, gdy nie będzie to zmiana miejsca zamieszkania w obrębie tego samego miasta, ale będzie to przeprowadzka międzymiastowa. Sprawdź, z jakimi wyzwaniami wiążą się przeprowadzki międzymiastowe.

Przeprowadzka międzymiastowa – wybór samochodu

Organizacja przeprowadzki międzymiastowej wymaga znacznie lepszego planowania i organizacji niż przeprowadzka w obrębie Warszawy. Do pokonania jest często nie kilka, ale kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów, więc samodzielna przeprowadzka raczej nie ma sensu. Nawet jeśli dysponujesz busem, to raczej nie zapakujesz wszystkiego na raz i będziesz musiał wykonać co najmniej kilka kursów. Przy odległości kilkudziesięciu kilometrów można to jeszcze rozważyć, ale przy większych odległości od miejsca docelowego kilkukrotne jeżdżenie nie będzie się opłacać. Z punktu widzenia ekonomicznego zdecydowanie najlepiej byłoby zapakować wszystko na jeden raz. Do tego potrzebny jest jednak duży samochód, dlatego warto skorzystać z usług firm oferujących przeprowadzkę międzymiastową.

Duży samochód umożliwi nie tylko zapakować wszystko na raz i pozwoli na transport mebli, ale również wszelkich innych przedmiotów osobistych. Wbrew pozorom to właśnie one mogą zająć większość miejsca w samochodzie użytym do przeprowadzki, ale osoby przeprowadzające się z całym dobytkiem po raz pierwszy, mogą mieć problem z oszacowaniem przestrzeni, jaką one zajmą. W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać ze wsparcia firmy mającej wieloletnie doświadczenie w branży przeprowadzkowej. Przed wyceną przeprowadzki międzymiastowej jej pracownicy odwiedzają klienta i w trakcie wizji lokalnej szacują, jaki samochód będzie potrzebny oraz ile osób należy oddelegować, by proces przeprowadzki przebiegł szybko i sprawnie.

Przeprowadzki międzymiastowe – dobre planowanie do podstawa

Przy planowaniu przeprowadzek międzymiastowych do miejsc odległych od siebie o kilkaset kilometrów trzeba wziąć pod uwagę czas potrzebny nie tylko na załadunek i rozładunek dobytku,. ale również czas przejazdu. Najlepiej byłoby w taki sposób zaplanować dzień przeprowadzki międzymiastowej, żeby zarówno załadunek jak i rozładunek odbył się tego samego dnia. Dzięki temu zniknie problem poszukiwania miejsca na bezpieczny parking samochodu pełnego Twoich rzeczy. Doświadczona firma oferująca usługi transportowe pomoże odpowiednio rozplanować kolejne etapy przeprowadzki oraz dobierze odpowiednią liczbę pracowników, żeby udało się zorganizować przeprowadzkę w ciągu jednego dnia.

Musisz jednak mieć świadomość, że nie zawsze jest to możliwe, gdyż przeprowadzki krajowe to nie tylko przejazd z Warszawy do Krakowa czy Wrocławia, ale również przeprowadzki między Przemyślem i Szczecinem czy Zieloną Górą i Białymstokiem. Odległości pomiędzy tymi miastami wymagają kilkunastu godzin jazdy, więc wykonanie przeprowadzki w jeden dzień jest po prostu niemożliwe. W takiej sytuacji warto zatrudnić profesjonalną firmę i wykorzystać jej wieloletnie doświadczenie, dzięki któremu umieją one zadbać o bezpieczeństwo przewożonych rzeczy i zagwarantują, że dotrą one na miejsce w nienaruszonym stanie.

Przeprowadzka międzymiastowa – o czym jeszcze należy pamiętać?

Oprócz wyżej wymienionych wyzwań, które są typowe dla przeprowadzek międzymiastowych, pozostałe etapy przeprowadzki są takie same jak w przypadku przeprowadzki w Warszawie lub w obrębie innego miasta. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie do tego procesu, a więc selekcja rzeczy, ich pakowanie i zabezpieczanie. Dokładnie opisaliśmy ten proces w poradniku Jak przygotować się do przeprowadzki, więc skorzystaj z porad w nim zawartych.

Warto też pamiętać, że każda zmiana miejsca zamieszkania, a w szczególności spowodowana przez przeprowadzkę międzymiastową, wymaga dopełnienia określonych formalności. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule Zmiana miejsca zamieszkania – formalności. Ich dopełnienie jest ważne, więc po wstępnym zagospodarowaniu się w miejscu docelowym warto zająć się nimi od razu.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik podpowiedział Ci, jakie są największe wyzwania przy organizacji przeprowadzek krajowych. Jesteśmy przekonani, że najlepiej skorzystać z usług firm przeprowadzkowych, gdyż skróci to czas przeprowadzki i będzie korzystne również z ekonomicznego punktu widzenia.