Przeprowadzka do Polski – kompleksowy poradnik dla Ciebie

Przeprowadzka do Polski, podobnie jak każda przeprowadzka międzynarodowa, to złożony proce  pełen różnych wyzwań. Niezależnie od tego, czy wracasz do Polski po dłuższym pobycie zagranicznym, czy chcesz zamieszkać w Polsce po raz pierwszy, musisz zadbać o wiele spraw, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Z naszego poradnika dowiesz się, jak przeprowadzić się do Polski.

Przeprowadzka do Polski – od czego zacząć?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś sprawdzić przed przyjazdem do Polski na dłużej, są wymagania formalne. Jeśli masz obywatelstwo polskie, to nie musisz mieć żadnych wiz, pozwoleń czy umów o pracę, by legalnie zamieszkać w Polsce. W sytuacji, gdy nie masz obywatelstwa polskiego, to przeprowadzka do Polski będzie wymagać od Ciebie wypełnienie różnych formalności.

Ich rodzaj zależy od tego, jakie obywatelstwo posiadasz oraz czasu, jaki chcesz spędzić w Polsce. Obywatele krajów UE oraz krajów spoza UE, których obywatele nie muszą mieć wizy, by wjechać do Polski, mogą przebywać w Polsce do 3 miesięcy.

Jeśli nie jesteś obywatelem żadnego z tych krajów, to chcąc przyjechać do Polski musisz wyrobić wizę. Masz wówczas do wyboru dwie opcje: wizę pozwalającą przebywać w Polsce do 90 dni (typ C) lub wizę uprawniającą do pobytu ponad 90 dni, ale krócej niż rok (typ D). Uzyskanie wizy wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów, m.in. pozwolenia na pracę oraz poświadczenia posiadania środków finansowych pozwalających na utrzymanie się na miejscu oraz środków na bilet powrotny.

Oprócz kwestii związanych z możliwością pobytu w Polsce i pracy na jej terenie pamiętaj również o tym, by zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Obywatele UE mogą wyrobić sobie kartę EKUZ czyli europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, na podstawie której będą mieli dostęp do opieki zdrowotnej w Polsce. Obywatele innych krajów powinni zadbać o odpowiednie ubezpieczenie podróżne, gdyż w razie jego braku będą musieli zapłacić za pomoc medyczną z własnej kieszeni.

Przeprowadzka do Polski – mieszkanie

Niezależnie od tego, czy planujesz przeprowadzkę z Anglii do Polski po Brexicie, czy powrót do Polski po dłuższej emigracji z Niemiec lub innego kraju, czy przyjeżdżasz tutaj z innego powodu, musisz zadbać o miejsce zamieszkania. Na początek najlepiej zdecydować się na wynajem mieszkania, gdyż nie wymaga to wysokich nakładów finansowych ani zaciągania kredytu hipotecznego. 

Najlepiej przyjedź poszukać mieszkania kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką. Możesz szukać mieszkania do najmu samodzielnie lub z pomocą agencji nieruchomości. Niezależnie jednak od wyboru pamiętaj, żeby podpisać umowę najmu, w której będą dokładnie określone prawa i obowiązki każdej ze stron. Przygotuj się również na wpłatę kaucji zwrotnej w wysokości 1-3 czynszu najmu.

Musisz wiedzieć, że zdecydowana większość mieszkań na wynajem w Polsce, to mieszkania umeblowane. Jeśli nie chcesz rozstawać się ze swoimi meblami, a w niedługiej perspektywie czasowej planujesz kupić mieszkanie dla siebie, to pamiętaj o możliwości przechowywania mebli i mienia. Dzięki tej usłudze przyjeżdżając do Polski nie musisz się ich pozbywać i odpowiednio zabezpieczone mogą poczekać, aż warunki lokalowe pozwolą Ci ponownie z nich skorzystać.

Organizacja przeprowadzki do Polski

Mając załatwione formalności i mieszkanie w Polsce, możesz przejść do organizacji swojej przeprowadzki. Zastanów się, co zabierasz ze sobą, a pozostałe rzeczy sprzedaj lub rozdaj potrzebującym. Wiedząc mniej więcej, jak dużo rzeczy będziesz ze sobą przywoził, skontaktuj się z firmą, która organizuje przeprowadzki międzynarodowe. Jej pracownicy doskonale wiedzą, jakich formalności trzeba dopełnić przy transporcie dobytku z zagranicy oraz kiedy przedmioty te mogą zostać uznane za mienie przesiedleńcze i nie będziesz musiał zapłacić podatku.

Po ustaleniu kwestii formalnych wystarczy ustalić zakres wsparcia, jakiego oczekujesz od ekipy przeprowadzkowej oraz termin, w którym Twoja przeprowadzka do Polski ma się odbyć. Gdy to zostanie załatwione, to pozostanie Ci pozamykać ostatnie sprawy poza Polską i przygotować się na swój powrót do kraju. 

Podobne wpisy