Przeprowadzka – jak się spakować?

Postanowione – przeprowadzasz się w nowe miejsce! Z jednej strony czujesz ekscytację i radość, ale jednocześnie przeraża Cię, że musisz spakować wszystkie swoje rzeczy. Nie panikuj, lecz podejdź do tego metodycznie, a pakowanie wcale nie będzie takie trudne. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym podpowiemy Ci, jak pakować rzeczy do przeprowadzki.

Przygotowanie do pakowania – nie działaj impulsywnie

Być może należysz do osób w gorącej wodzie kąpanych i tam, gdzie się pojawisz, natychmiast pojawia się chaos. Stop! Przy pakowaniu nie tędy droga, bo działanie bez planu gwarantuje katastrofę. Tym razem musisz zapanować nad swoją naturą i nawet jeśli planowanie nie należy do Twoich mocnych stron, to postaraj się jak najbardziej powściągnąć swoją chaotyczną naturę.

Przede wszystkim zastanów się, co jest do spakowania. Być może mieszkasz w wynajmowanym umeblowanym mieszkaniu i musisz zabrać ze sobą tylko swoje ubrania, książki i inne rzeczy osobiste. W takiej sytuacji przydadzą Ci się mocne kartony przeprowadzkowe, folia bąbelkowa, mocne worki, taśma klejąca, nożyczki, marker oraz trochę czasu i cierpliwości.

Jeśli jednak przeprowadzasz się wraz z meblami i zabierasz dosłownie wszystko, to Twój arsenał przedmiotów przydatnych podczas pakowania musi być znacznie większy. Do zabezpieczenia mebli przyda się z pewnością folia stretch, kartony do zabezpieczenia narożników czy taśma papierowa, z pomocą której będzie można zakleić szuflady, by nie otwierały się podczas transportu. Czas i cierpliwość w tym przypadku będzie potrzebny w jeszcze większej ilości.

Po podjęciu decyzji, co pakujesz, czas podzielić przedmioty na kategorie. Będziesz pakować osobno ubrania, osobno książki, osobno delikatne przedmioty oraz pozostałe elementy wyposażenia domowego. Każda z tych kategorii będzie wymagała nieco innego opakowania, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Jak spakować ubrania do przeprowadzki?

Pakowanie ubrań to niełatwe zadanie, a kartony przeprowadzkowe słabo się do tego celu nadają. Ubrania, zwłaszcza te zimowe: płaszcze, kurtki itp. mają duże rozmiary, więc do jednego pudełka nie zmieści się ich zbyt wiele. Znacznie lepiej do pakowania ubrań sprawdzą się worki próżniowe, dzięki którym można zmniejszyć objętość pakunku o kilkadziesiąt procent. Worki mają również tę przewagę nad kartonami, że chronią ubrania przed wilgocią, co ma szczególne znaczenie przy przeprowadzce w trakcie deszczowej lub śnieżnej pogody.

Jeśli nie masz dostępu do worków próżniowych, to skorzystaj z worków na śmieci o pojemności 120-240l. Ważne, by były wykonane z grubej folii i nie przedarły się podczas przenoszenia. Możesz mieć też przygotowane mniejsze woreczki na bieliznę, skarpety, czapki, szaliki i rękawiczki. Jeśli spakujesz je w mniejsze worki, które następnie włożysz do wielkiego worka, będzie łatwiej rozpakować się na miejscu.

Pakując ubrania staraj się nie upychać ich na siłę, by nie pogniotły się za bardzo. Pakując ubrania wiszące na wieszakach wcale nie musisz ich ściągać z wieszaków. Wystarczy, że wybierzesz kilka sztuk wiszących obok siebie, założysz na nie od dołu worek i zwiążesz je u góry, mocno chwytając haczyki ze sobą. Takie pakowanie ubrań pozwoli uniknąć ich uszkodzenia oraz ułatwi rozpakowywanie na miejscu. Wystarczy wnieść je do nowego lokum, powiesić na drążek w szafie, zdjąć worek i gotowe.

Gdy będziesz pakować ubrania różnych osób Twojej rodziny pamiętaj, by podpisać worki. Napisz na nich markerem, do kogo należy zawartość, a dzięki temu łatwiej będzie nad nimi zapanować.

Pakowanie książek i artykułów kuchennych

Sporym wyzwaniem przy przeprowadzce jest też pakowanie książek oraz zastawy stołowej, szkła itp. Do tego typu przedmiotów musisz wybrać odpowiednie kartony, które wytrzymają spory ciężar zawartości. Najlepsze będą kartony średniej wielkości, z mocnej tektury.

Książki możesz wkładać do pudełek bez dodatkowych zabezpieczeń, ale pakując szklane przedmioty musisz zastosować odpowiednie zabezpieczenia. Możesz owinąć talerze i szklanki folią bąbelkową lub poprzekładać je kwadracikami wyciętymi z papieru lub kawałkami ręcznika papierowego. Ważne, by do maksimum wykorzystać przestrzeń wewnątrz pudełka, by uniknąć pustej przestrzeni, a tym samym uniemożliwić przesuwanie się zawartości kartonów. Dzięki temu ryzyko uszkodzeń będzie ograniczone do minimum.

Inne akcesoria kuchenne, takie jak chochle, sztućce itp. możesz spakować do mniejszych pudeł, separując je od siebie papierem lub folią. Dobrze musisz zabezpieczyć mały sprzęt agd, taki jak ekspres do kawy, robot kuchenny czy gofrownicę. Najlepiej będzie użyć folii bąbelkowej, by zabezpieczyć je z zewnątrz, a następnie włożyć do kartonu.

Podczas pakowania pamiętaj, by opisywać zawartość pudełek. To pomoże nie tylko w rozpakowywaniu kartonów w nowym domu, ale również przy załadunku. Do samochodu pakuje się bowiem zawsze najpierw pudełka najcięższe, np. z książkami, a na nich układa się te lżejsze. Kolejność załadunku ma bowiem duże znaczenie i pozwala uniknąć uszkodzeń powstałych w trakcie transportu.

Jak widzisz pakowanie nie jest takie straszne, jak go malują. Wystarczy, że podzielisz rzeczy kategoriami, a następnie skorzystasz z naszych porad dotyczących ich spakowania. Dzięki temu przestaniesz się zastanawiać, jak pakować rzeczy do przeprowadzki.