Przeprowadzka z kotem – o czym musisz pamiętać?

Kot jest zwierzęciem wrażliwym, które silnie przywiązuje się do miejsca zamieszkania. W związku z tym zmiana mieszkania będzie trudnym wydarzeniem w życiu kota, które wiąże się dla niego z dużym stresem. Planując przeprowadzkę do nowego domu musisz zatem wziąć pod uwagę potrzeby Twojego pupila. Sprawdź, jak przygotować kota do przeprowadzki, by zminimalizować stres u zwierzęcia i uniknąć jego ucieczki.

Jak przygotować kota do przeprowadzki?

Przygotowanie kota do przeprowadzki trzeba rozpocząć kilka tygodni wcześniej. Jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym, to powinieneś stopniowo ograniczać mu liczbę wyjść z domu. Dzięki temu lepiej przyzwyczai się do dłuższego przebywania w mieszkaniu, co będzie niezbędne, gdy przeniesiesz się do nowego domu i nie będzie mógł od pierwszego dnia swobodnie wychodzić na zewnątrz. Dobrze jest na ten czas zapewnić mu nowe zabawki, by przyzwyczajony do aktywności kot nie nudził się w domu.

W sytuacji, gdy kot nie jest kotem wychodzącym, jego przygotowanie do przeprowadzki będzie nieco łatwiejsze. Pamiętaj jednak, że koty nie lubią ruchu i hałasu, więc jeśli tylko to możliwe, to chociaż część rzeczy spakuj bez obecności kota. Możesz robić to gdy kot będzie znajdował się w innym pomieszczeniu. To nie tylko pozwoli uniknąć stresu zwierzęciu, ale również ułatwi pakowanie. Koty mają bowiem tendencję do wchodzenia pod nogi, gdy dzieje się coś niezwykłego, a przy tym uwielbiają wszelkie kartony, których przy przeprowadzce na pewno nie zabraknie. Takie zachowanie kota znacznie spowalnia pakowanie, więc pakując się bez jego obecności nie ryzykujesz, że kot zostanie spakowany do jednego z pudełek ;).

Przeprowadzka z kotem – jak go przewieźć?

Gdy spakujesz już wszystko do kartonów, nadchodzi w końcu wielki dzień – dzień przeprowadzki. To moment najtrudniejszy dla zwierzęcia, bo w mieszkaniu pojawią się nieznane osoby, będzie panował duży ruch, a drzwi będą nieustannie otwarte. Jeśli masz kogoś zaufanego, w czyim towarzystwie kot czuje się dobrze, to poproś go o opiekę nad pupilem w tym czasie. Jeśli nie chcesz, by kot skorzystał z nieuwagi i wyszedł z mieszkania, to zapewnij mu na ten czas bezpieczne schronienie.

Dobrze sprawdzi się kontenerek do przewozu zwierząt, który ustaw w cichym i spokojnym miejscu. Najlepiej, by było to jego miejsce w mieszkaniu, ale jeśli nie jest to możliwe, bo upodobał sobie pokój, w którym dzieje się najwięcej, to wybierz pomieszczenie, w którym jest najspokojniej. Idealnie byłoby, gdyby kot mógł siedzieć w jednym miejscu aż do zakończenia załadunku. Sprawdź, czy na pewno kontenerek jest dobrze zamknięty, bo tylko dzięki temu kot nie wydostanie się na zewnątrz. Gdy wszystko zostanie spakowane, weź kontenerek z kotem do swojego samochodu, by podczas jazdy do nowego miejsca nie czuł się on dodatkowo zagrożony.

Jak zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa w nowym domu?

Po przyjeździe do nowego mieszkania, poczekaj z wypuszczeniem kota z kontenerka, aż ekipa przeprowadzkowa wniesie wszystkie Twoje meble i rzeczy. Następnie zaaranżuj kącik dla kota wykorzystując przedmioty znane mu ze starego mieszkania. Weź jego rzeczy, takie jak kocyk, legowisko, zabawki i kuwetę i znajdź dla nich odpowiednie miejsce w nowym mieszkaniu. Dopiero wtedy otwórz drzwiczki kontenerka i pozwól mu obejrzeć swobodnie nowe otoczenie. Jeśli nie chce na razie wyjść na zewnątrz, to daj mu czas, by oswoił się z nową sytuacją.

Przy przeprowadzce z kotem wychodzącym pamiętaj o czasie na adaptację w nowym miejscu. Przez kilka dni kot powinien przebywać w zamknięciu, bo wypuszczenie go wiąże się z ryzykiem próby powrotu do starego lokum. Dopiero po kilku dniach możesz pozwolić mu wyjść na zewnątrz, ale najlepiej byłoby robić to na smyczy. Dzięki temu zwierzak oswoi się z nowym otoczeniem i nauczy się, gdzie jest jego nowy dom.

Jak widzisz przeprowadzka kota wymaga odpowiedniego przygotowania, ale dzięki takiemu podejściu zadbasz o komfort swojego pupila i oszczędzisz mu stresu. Weź też pod uwagę, że zachowanie kota po przeprowadzce zależy nie tylko od tego, jak przebiegły przygotowania do przeprowadzki z kotem, ale również od jego rasy, wydarzeń z jego dotychczasowego życia i cech osobniczych. Niektóre koty rasowe bardziej niż do miejsca przywiązują się do właściciela, więc przeprowadzka z Tobą nie będzie dla nich tak trudna, jak dla kotów bardziej przywiązanych do miejsca. Ważne jest, by znać potrzeby swojego pupila, bo dzięki temu przeprowadzka z kotem będzie znacznie łatwiejsza.