Ile trwa przeprowadzka?

Jednym z pytań, które zadają nam nasi klienci dotyczy czasu przeprowadzki. Każdy chce wiedzieć, ile zazwyczaj trwa przeprowadzka, by móc się do niej odpowiednio przygotować. Na tak zadane pytanie nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż lista czynników, która ma wpływ na czas przeprowadzki jest dość długa. Zapoznaj się z nimi i oszacuj, ile czasu będzie trwać przeprowadzka u Ciebie.

Przeprowadzka do nowego mieszkania – bierzesz wszystko czy robisz przegląd?

Planując zmienić miejsce zamieszkania z pewnością czytasz wiele poradników na temat tego jak zorganizować przeprowadzkę. W większości z nich znajdziesz porady, by przy okazji pakowania odzieży i innych przedmiotów zrobić przegląd rzeczy i pozbyć się tego, czego już nie potrzebujesz. Dzięki temu do nowego lokum zabierzesz tylko potrzebne rzeczy, a pozostałe rozdasz, wyrzucisz lub sprzedasz.

To dobry plan przeprowadzki, ale pod warunkiem, że masz na to czas. Przegląd rzeczy i podejmowanie decyzji, co z nimi zrobić, nie tylko nie jest łatwe, ale bywa też bardzo czasochłonne. Jeśli więc chcesz szybko się przeprowadzić, bo np. musisz na dniach opuścić mieszkanie, to lepiej nie przeglądaj swoich rzeczy przed pakowaniem.

Co prawda będziesz potrzebować więcej kartonów do przeprowadzki, ale pakowanie potrwa znacznie szybciej. Chcąc jeszcze przyspieszyć ten proces możesz skorzystać ze wsparcia rodziny i przyjaciół lub umówić się z firmą przeprowadzkową, która ma w swojej ofercie pomoc w pakowaniu. Wystarczy, że zlecisz im spakowanie wszystkiego, co znajduje się w danym pomieszczeniu, a kartony przeprowadzkowe będą zapełniać się w szybkim tempie. Poproś pakujących o oznaczanie zawartości kartonów, bo dzięki temu ulokowanie ich i rozpakowywanie w nowym mieszkaniu będzie łatwiejsze. Wszystkie rzeczy powinny być spakowane na dzień przed przeprowadzką, by w dniu przeprowadzki skupić się na załadunku i transporcie w nowe miejsce zamieszkania.

Dzień przeprowadzki – zamów firmę przeprowadzkową na rano

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na to, ile będzie trwać przeprowadzka, jest liczba rzeczy, którą chcesz przewieźć. Firma przeprowadzkowa przyjeżdżając do Ciebie na wycenę usługi oszacuje wstępnie czas potrzebny do załadowania i rozładowania samochodu. Wiele zależy od tego, czy zamawiasz tylko przewiezienie rzeczy czy również transport mebli, lodówki czy pianina. Ich znoszenie i wnoszenie wymaga więcej czasu niż przenoszenie pudeł pełnych Twoich rzeczy. Na czas potrzebny do załadunku i rozładunku wpływają również takie czynniki jak piętro, na którym znajdują się oba mieszkania (stare i nowe), dostęp do windy czy szerokość klatki schodowej.

Jeśli masz mieszkanie w nowym budownictwie, w którym jest duża winda lub szeroka klatka schodowa, a przy tym lokum nie znajduje się na wysokim piętrze i nie masz do przewiezienia mebli o dużych gabarytach, to załadunek i rozładunek samochodu dostawczego nie będzie trwał długo. Więcej czasu będzie potrzebne, gdy mieszkasz w starej kamienicy bez windy, czy na wysokim piętrze w bloku z wielkiej płyty bez windy i z wąską klatką. Wynoszenie sofy, pianina lub szafy w takich warunkach jest znacznie trudniejsze, a co za tym idzie, również czasochłonne. Warto zatem mieć margines czasowy i załadunek zacząć od razu z rana.

Czas transportu pod nowy adres

Chcąc zaplanować przeprowadzkę i określić jej ramy czasowe, poza czasem potrzebnym na pakowanie i załadunek przewożonych rzeczy, musisz również uwzględnić czas przejazdu. Pamiętaj, że nie zawsze dłużej będzie trwać przeprowadzka do innego miasta, gdyż może się okazać, że czas przejazdu z jednego końca Warszawy będzie dłuższy.

Próbując oszacować czas przeprowadzki pamiętaj, żeby czas przejazdu z map Google’a brać z pewnym marginesem. Samochód dostawczy pełen Twoich rzeczy, w tym również tych delikatnych, na pewno nie będzie jechał z pełną dozwoloną prędkością. W dodatku w trakcie przeprowadzki mogą pojawić się na drodze niespodziewane zdarzenia, przez które przejazd do nowego mieszkania potrwa znacznie dłużej.

Rozpakowanie w nowym miejscu

Ostatnim krokiem, który dzieli Cię od zakończenia przeprowadzki, jest rozpakowanie rzeczy w nowym miejscu. Czas, w jakim uda Ci się to zrobić jest niemożliwy do oszacowania, bo jak pokazuje doświadczenie naszych klientów, bardzo często trwa to miesiącami, a nawet latami. Niektórzy powracający klienci, dla których organizujemy kolejną przeprowadzkę przyznaje, że niektóre pudła nadal pozostały nierozpakowane.

Jak widzisz odpowiedź na pytanie ile trwa przeprowadzka nie jest łatwa. Może trwać ona bowiem 2-3 dni, gdy pakujesz wszystko bez przeglądu. Może też trwać i kilka tygodni, gdy będziesz robić selekcję rzeczy w starym mieszkaniu, a dopiero potem zdecydujesz się na ich pakowanie. Ty decydujesz, czy masz mało czasu i prosisz o pomoc znajomych przy przeprowadzce i pakujesz wszystko, czy wolisz działać metodycznie, krok po kroku, przeglądając ubrania, meble, książki i inne przedmioty, zanim je przewieziesz na nowe mieszkanie.