Przeprowadzka to zawsze duże wydarzenie w życiu każdego człowieka. Nic zatem dziwnego, że chcesz się do niego dobrze przygotować, wybierając odpowiedni termin. W naszej kulturze istnieje wiele zabobonów związanych z przeprowadzką, które mogą wpłynąć na wybór terminu i sposób przeprowadzki. Sprawdźmy zatem, kiedy się przeprowadzać i poznajmy inne przesądy związane z przeprowadzką.
Najlepszy czas na przeprowadzkę
Przeprowadzka do nowego mieszkania wymaga wiąże się z przenoszeniem mebli i innych części naszego dobytku, które w razie deszczu mogłyby ulec uszkodzeniu. W czasie przeprowadzki warto zwrócić uwagę na warunki pogodowe, ponieważ porywisty wiatr może negatywnie wpłynąć na wynik przeprowadzki. Lepiej więc przeprowadzać się w okresie letnim, gdzie ryzyko opadów jest znacznie mniejsze niż wiosną czy jesienią. Co prawda w lecie również mogą pojawić się dni deszczowe, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest znacznie mniejsze niż w innych porach roku.
Lato jest też lepsze dla przeprowadzki, ze względu na znacznie dłuższy dzień. Dzięki temu można załadować, przetransportować i rozładować wszystkie przedmioty przed zmrokiem, który byłby szczególnym utrudnieniem w obszarach słabiej oświetlonych. Niedoświetlony nierówny chodnik przed domem zwiększyłby ryzyko potknięcia i mógłby przyczynić się do uszkodzenia przenoszonych przedmiotów.
Wśród przesądów dotyczących przeprowadzek nie ma co prawda nic na temat pór roku, ale zdecydowanie odradzany na przeprowadzki jest listopad. Jest on uznawany za miesiąc przeznaczony na zadumę i wspominanie bliskich, a nie rozpoczynanie nowego etapu w życiu. Na cenzurowanym są również lata przestępne, które są uznawane za pechowe pod każdym względem. Za najgorszy możliwy jest traktowany wybór terminu przeprowadzki na 29 lutego.
Najlepszy dzień tygodnia na przeprowadzkę
Wybierając najlepszy dzień na przeprowadzkę najlepiej dopasować go do swoich potrzeb, możliwości czasowych oraz terminów dostępnych w firmie przeprowadzkowej. Według przesądów, przeprowadzka w niedzielę może przynieść pecha i skrócić długiego życia mieszkańców. Są jednak przesądy związane z przeprowadzką, które jasno wyznaczają środę i sobotę, jako najlepsze dni na przeprowadzkę. Zgodnie z przesądami najgorszym dniem na przeprowadzkę jest niedziela, która jako dzień święty w tradycji chrześcijańskiej ma być przeznaczony na odpoczynek.
Wspomnieliśmy wyżej, że ze względów praktycznych lepiej przeprowadzać się przy ładnej pogodzie, ale i tutaj przesądy mają coś do powiedzenia. Co prawda deszcz nie jest przeszkodą i nie przynosi pecha, to jednak przesąd mówi, by unikać wietrznej pogody, gdyż szalejąca wichura może przyczynić się do zdmuchnięcia ogniska domowego.
Inne przesądy związane z przeprowadzką
Przesądy związane z przeprowadzką nie kończą się na tych związanych z jej terminem, a dotyczą również tego, kto powinien wejść do nowego mieszkania jako pierwszy i jakie meble należy wnieść w pierwszej kolejności. Wiele osób wierzy, że pierwsze kroki w nowym mieszkaniu mają duże znaczenie dla przyszłego szczęścia domowników. Chcąc zapewnić sobie szczęśliwe życie w nowym miejscu, próg mieszkania najpierw powinien przestąpić mężczyzna albo kot, a dopiero po nich mogą wchodzić kolejni domownicy i można wnosić meble. Pierwszym meblem wniesionym do nowego domu powinien być stół. Stół symbolizuje jedność rodziny, co czyni go kluczowym elementem w aranżacji przestrzeni domowej. Symbolizuje on jedność rodziny i wniesienie go w pierwszej kolejności ma sprzyjać relacjom rodzinnym rozwijanym podczas wspólnych posiłków oraz zagwarantować, że domownikom nigdy nie zabraknie chleba. W ten sposób można zapewnić, że w nowym lokum nigdy nie zabraknie pieniędzy.
Zabobony dotyczące przeprowadzek zdecydowanie odradzają wnoszenie jako pierwszego łóżka, gdyż może to nie tylko rozleniwić domowników, ale również przyciągnąć do domu chorobę. Jednakże łóżko w nowym domu oznacza również regenerujący odpoczynek, a sen, który przyśni się pierwszej nocy w nowym domu jest uznawany za proroczy.
Jest również wiele przesądów, które mają zapewnić ogólne szczęście. W tym celu dobrze jest rozsypać po kątach grosiki, które mają gwarantować pieniądze. Szczęście ma zapewnić również tłuczenie szkła, ale nie luster, gdyż rozbite lustro może przynieść 7 lat nieszczęścia. Pomyślność w nowym domu ma zapewnić również palenie świec, najlepiej od strony południowej. Wybierając świece pamiętaj, że ich kolor też ma znaczenie. Czerwona świeca ma przyciągnąć do domu miłość, zielony bogactwo, a pomarańczowy pomóc odnaleźć wewnętrzną siłę.
Oczywiście, to co mówią przesądy możesz traktować z przymrużeniem oka i nie musisz traktować ich jako wyrocznię podczas planowania swojej przeprowadzki. Faktem jest jednak, że są one mocno zakorzenione w naszej kulturze i o ich przestrzeganie dbają szczególnie osoby ze starszego pokolenia.