Podczas przeprowadzki mieszkania wielu właścicieli zabiera ze sobą posiadany sprzęt AGD. Jego przewożenie wymaga dużo uwagi, gdyż bardzo łatwo może on ulec uszkodzeniu. Do najbardziej problematycznych sprzętów należy lodówka, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak przewieźć lodówkę, by jej nie uszkodzić.
Przewożenie lodówki – najważniejsze informacje
Jedna z pytań pojawiających się niemal zawsze podczas transportu lodówki dotyczy pozycji, w jakiej ma być ona przewożona. Najlepiej będzie przewozić lodówkę w pozycji pionowej, gdyż to minimalizuje ryzyko wycieków z instalacji chłodzącej i oleju sprężarkowego. Producenci zalecają, by w trakcie transportu lodówka nie była pochylona pod kątem mniejszym niż 75 stopni. Takie maksymalne pochylenie należy również utrzymywać podczas przenoszenia lodówki.
W sytuacji, gdy nie da się przewieźć lodówki w pozycji pionowej, można przewozić lodówkę poziomo, na boku. Nie oznacza to jednak, że można ją przewozić na leżąco, gdy nie można jej całkiem położyć. Kąt nachylenia lodówki powinien wynosić co najmniej 45 stopni. Istotne jest również, na którym boku będzie ona przewożona. Zasada jest prosta – lodówka może być przechylona na ten bok, po którym znajduje się sprężarka. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Dzięki temu ryzyko wycieków i przedostania się oleju sprężarkowego do instalacji chłodniczej jest ograniczone do minimum.
Transport lodówki – przygotowanie
Wybór pozycji, w jakiej będzie przewożona lodówka to nie jedyne przygotowanie lodówki do transportu. Przed jej przenoszeniem i przewożeniem trzeba ją odłączyć od instalacji elektrycznej co najmniej kilka godzin wcześniej. Minimalny zalecany czas wynosi ok. 3-4 godziny. Jeśli jednak jest to lodówka z zamrażarką, to dobrze byłoby zrobić to jeszcze wcześniej, by cały lód znajdujący się w jej wnętrzu zdążył się rozpuścić. Dzięki temu przed transportem będzie można go wytrzeć do sucha i nie będzie ryzyka, że kapiąca woda z lodówki uszkodzi inne przedmioty przygotowane do przeprowadzki.
Gdy lodówka będzie odłączona, należy ją opróżnić, nie tylko z produktów spożywczych, ale również trzeba wyjąć z niej wszystkie ruchome elementy czyli półki, pojemniki, w tym również szuflady z zamrażarki. Wnętrze lodówki powinno być całkiem puste. Po opróżnieniu lodówki należy dobrze zabezpieczyć wyjęte elementy, najlepiej opakowując je folią bąbelkową. Konieczne jest również zabezpieczenie drzwi lodówki przed otwieraniem, co najlepiej jest zrobić poprzez zaklejenie drzwi taśmą klejącą. Dodatkowo można całą lodówkę opakować folią stretch lub folią bąbelkową, by zabezpieczyć jej zewnętrzne elementy przed uszkodzeniami.
Jak zorganizować transport lodówki?
Jak widzisz najlepiej jest przewozić lodówkę w pozycji pionowej, dlatego w przypadku transportu lodówki dobrze jest skorzystać z samochodu dostawczego. Do jej przenoszenia potrzebne są co najmniej dwie osoby, a najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnego wózka ułatwiającego jej transport po schodach. Dzięki temu przenoszenie lodówki w pozycji pionowej będzie łatwiejsze, nawet jeśli do pokonania jest nawet kilkadziesiąt schodów. Wówczas jedna osoba trzyma wózek i schodzi po kolejnych schodach, a druga osoba trzymająca lodówkę sprawdza, czy nie zahaczy ona o jakieś elementy wystające. Taki sprzęt posiada każda dobra firma przeprowadzkowa oferująca przeprowadzki mieszkań, więc lepiej skorzystać z ich wsparcia w tym zakresie, niż przewozić lodówkę na własną rękę.
Warto pamiętać, że bezpieczne dowiezienie sprzętu wymaga również odpowiedniego ułożenia i unieruchomienia lodówki na czas transportu. Można do tego wykorzystać specjalne pasy, którymi będzie ona przywiązana do ściany pojazdu. Utrzymają ją one w pozycji nieruchomej nawet w trakcie podróży po krętych i wyboistych drogach. Jest to niezbędne, by zapewnić skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniami.
Przewiezienie lodówki – kiedy można ją uruchomić ponownie?
Lodówka to sprzęt bardzo delikatny, dlatego po przewiezieniu lodówki pod żadnym pozorem nie należy jej od razu włączać do zasilania. Należy się wstrzymać z jej ponownym podłączeniem co najmniej 12, jeśli była ona przewożona na stojąco i 24 godziny, jeśli lodówka była przewożona w pozycji poziomej. Dzięki temu płyn chłodziarki oraz olej sprężarki uleży się odpowiednio i lodówka będzie działać prawidłowo.
Jak widzisz transport lodówki wymaga ostrożności i mimo że można lodówkę przewozić na leżąco, to jednak lepszym rozwiązaniem jest jej transport w pionie. Dzięki temu jest większa pewność, że system chłodziarki nie ulegnie uszkodzeniu i będzie mogła ona bez przeszkód działać w nowej kuchni. Taki bezpieczny transport zapewni samochód dostawczy, gdyż pozwoli na umieszczenie lodówki w pionie. Jeśli więc planujesz transportować lodówkę, to skontaktuj się z nami, a my chętnie wycenimy przewóz lodówki do nowego miejsca zamieszkania.