Wynajem busa do przeprowadzki – czy warto?

Przeprowadzka to wydarzenie, które wymaga załatwienia bardzo wielu spraw. Wiele osób decyduje się na zlecenie przeprowadzki firmie przeprowadzkowej, ale są i tacy, którzy chcą się przeprowadzić bez profesjonalnego wsparcia. To właśnie oni najczęściej decydują się na wynajem samochodu dostawczego i samodzielne wnoszenie i wynoszenie wszystkich przedmiotów. Sprawdźmy, jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie i sprawdźmy, czy warto wynająć samochód dostawczy na czas przeprowadzki.

Wynajem busa od przeprowadzki – zalety

Wynajem samochodu dostawczego i samodzielna przeprowadzka to rozwiązanie, które daje swobodę w organizowaniu przeprowadzki. Samochód dostawczy wynajmuje się zwykle na dobę, więc jest sporo na czasu na załadunek, przewiezienie i rozładunek wszystkich rzeczy. Możesz przeprowadzać się etapami, każdorazowo pakując tylko część przedmiotów. Wymaga to co prawda wykonania kilku kursów, a jedynym kosztem dodatkowym będzie paliwo, które zostanie zużyte. Co prawda podnosi to koszt przeprowadzki, ale przy niewielkich odległościach różnica nie będzie duża.

Dla niektórych zaletą samodzielnej przeprowadzki jest również pełna kontrola nad każdym etapem przeprowadzki i dzięki temu ryzyko uszkodzenia mebli czy ciągów komunikacyjnych znacznie spada. Faktem jednak jest, że nie da się przeprowadzić w pojedynkę, a mając pomocników nie da się mieć pełnej kontroli nad tym, w jaki sposób przenoszą oni Twoje mienie.

Ostatnią zaletą, którą zawsze podają zwolennicy samodzielnej przeprowadzki jest niższy koszt z tym związany. Istotnie, na pewno więcej zapłacisz za skorzystanie z usług firmy przeprowadzkowej niż za wynajem busa od przeprowadzki. Cena ta nie będzie jednak uwzględniała kosztów czasu Twojego i Twoich pomocników, który również ma swoją cenę.

Wynajem samochodu dostawczego do przeprowadzki – wady

Skoro znasz już zalety wynajmu busa do przeprowadzki, to czas poznać wady tego rozwiązania. Przede wszystkim decydując się na takie rozwiązanie musisz samodzielnie zadbać o wszystkie sprawy związane z pakowaniem, wynoszeniem i wnoszeniem, zabezpieczeniem przed uszkodzeniem. Zajmuje to nie tylko sporo czasu, ale wymaga również posiadania materiałów do pakowania oraz wiedzy na temat tego, w jaki sposób zabezpieczać delikatne przedmioty i meble.

Decydując się na samodzielną przeprowadzkę musisz mieć również ekipę, która Ci pomoże w znoszeniu i wnoszeniu Twojego dobytku. To mogą być członkowie Twojej rodziny lub przyjaciele, ale jeśli przeprowadzka obejmuje nie tylko Twoje rzeczy osobiste, ale również meble pokojowe, kanapę czy pianino, to potrzebne będzie co najmniej kilku silnych mężczyzn. Jeśli nie masz wśród najbliższych takich osób, to trudno sobie wyobrazić samodzielną przeprowadzkę.

Warto też mieć na uwadze, że niektóre meble łatwiej jest przenosić na specjalnych pasach albo korzystając ze specjalnych wózków ułatwiających transport. Bez nich oczywiście przenoszenie ciężkich przedmiotów jest możliwe, ale będzie znacznie trudniejsze i będzie wymagać znacznie więcej wysiłku. Trzeba też wiedzieć, że niektóre przedmioty wymagają specjalnego traktowania, np. lodówka i jej nieumiejętne przewożenie może przyczynić się do jej uszkodzenia.

Trzeba też pamiętać, że samochód dostawczy to pojazd o znacznie większych gabarytach niż samochód osobowy, którym poruszasz się na co dzień. Co prawda mając prawo jazdy kat. B możesz prowadzić samochody o masie całkowitej do 3,5t, a więc wynajem samochodu dostawczego jest możliwy, ale manewrowanie takim autem, a zwłaszcza cofanie i parkowanie może nastręczać nieco problemów.

Czy warto wynająć samochód dostawczy do przeprowadzki?

Podsumowując powyższe rozważania czas wysnuć wnioski i odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie czyli czy warto wynająć busa do przeprowadzki. Odpowiedź nie będzie oczywista, bo wiele zależy od tego, ile czasu możesz poświęcić na przeprowadzkę, na czyją pomoc możesz liczyć i jakie sprzęty będziesz przewozić.

Jeśli przeprowadzasz się z wynajmowanego mieszkania, które było umeblowane i zabierasz tylko swoje rzeczy osobiste, to być może do przeprowadzki wystarczy samochód osobowy o większych gabarytach, którym zrobisz kilka kursów pomiędzy lokalami.

W przypadku przeprowadzki z całym dobytkiem sprawa nie będzie taka łatwa, gdyż potrzeba będzie nie tylko większego samochodu, ale i ekipy, która pomoże w przeprowadzce. Jeśli masz wokół siebie osoby chętne do pomocy i czas na samodzielne pakowanie swojego mienia, to wynajem samochodu dostawczego może być dobrym rozwiązaniem.

W sytuacji przeciwnej, czyli gdy nie masz czasu zajmować się pakowaniem, nie masz pomocników, którzy mogą wspomóc przenoszenie mebli ani wiedzy na temat tego, w jaki sposób należy to robić, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy przeprowadzkowej. Posiada ona nie tylko samochody dostawcze o różnych gabarytach, ale również ekipy przeszkolone i doświadczone w pakowaniu, przenoszeniu i transporcie mienia różnego rodzaju. Dzięki ich wsparciu przeprowadzka przebiegnie szybko i bez kłopotu.