Przeprowadzka do innego miasta – od czego zacząć?

Niektórzy mówią, że przeprowadzka do innego miasta jest jak nowy początek. Trafiasz w miejsce, którego nie znasz, zwykle nie masz w pobliżu rodziny, znajomych i przyjaciół, więc większość spraw musisz ogarniać samodzielnie. Dobrze jest więc dobrze się do tego przygotować, dlatego w tym artykule podpowiemy Ci jak zorganizować przeprowadzkę do innego miasta.

Przeprowadzka do innego miasta – pierwsze kroki

Przeprowadzka do innego miasta wymaga dobrego planowania i organizacji. Zakładamy, że jest to decyzja przemyślana i rozważyłeś wszystkie za i przeciw takiej decyzji. Jeśli tak jest, to możesz śmiało rozpocząć przygotowanie z tym związane. Pamiętaj, że organizacja przeprowadzki do innego miasta wymaga trochę czasu, więc pierwsze sprawy zacznij załatwiać kilka tygodni wcześniej.

Pierwszym krokiem jest znalezienie lokum w nowym mieście. Na początek nie warto kupować nieruchomości, ale lepiej jest poszukać mieszkania lub domu do wynajęcia. Dzięki temu będziesz mieć czas poznać nowe miasto, jego dzielnice i rejony, a potem zdecydować, w którym z nich chcesz zamieszkać na stałe. Znacznie łatwiej jest bowiem zmienić wynajmowane mieszkanie niż takie, które posiadasz na własność.

Po znalezieniu lokum, w którym zamieszkasz po przeprowadzce do innego miasta, możesz zamykać sprawy związane z mieszkaniem w aktualnym miejscu. Jeśli mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu, to czas poinformować właściciela o swoich planach i w przewidzianym w umowie terminie złożyć wypowiedzenie najmu. Jeśli mieszkasz we własnym lokum, to musisz zastanowić się, czy chcesz je sprzedać, czy wynająć. Na początek dobrze jest zdecydować się na wynajem starego lokum, gdyż nie zamykasz sobie w ten sposób drogi do ewentualnego powrotu, gdyby się okazało, że przeprowadzka do nowego miasta nie jest jednak dla Ciebie korzystna. W dodatku zwykle szybciej można znaleźć najemcę niż kupca, co ułatwia odhaczenie spraw związanych z aktualnym lokum.

Dobrze jest też dowiedzieć się, ile kosztuje przeprowadzka do innego miasta. Jeśli przeprowadzasz się na duże odległości, to na koszt przeprowadzki bardzo wpłynie koszt transportu oraz liczba rzeczy, które masz do przewiezienia. Duży wpływ na finalne koszty będzie miał również zakres usług, jakie wykona dla Ciebie firma przeprowadzkowa. Możesz im bowiem zlecić nie tylko przewóz mebli i pozostałego mienia, ale również pomoc w pakowaniu czy montażu mebli na miejscu.

Wyprowadzka do innego miasta – pakowanie

Ważnym etapem przy każdej przeprowadzce, zarówno takiej w obrębie jednego miasta, jak i poza jego granice, jest pakowanie. To zadanie złożone, które najlepiej rozłożyć na etapy. Na początek warto zastanowić się, które przedmioty będziesz zabierać ze sobą, które zostawisz w aktualnym mieszkaniu, a z którymi chcesz się rozstać.

Najlepiej jest zacząć od tych, co do których losu jesteś przekonany, a na koniec zostawić przedmioty, co do których się wahasz. Najłatwiej zacząć od tych, które na pewno zostają, a następnie wybrać te, których nie chcesz ze sobą zabierać. Jeśli chcesz podzielić rzeczy, to zastanów się, czy są wśród nich takie, które mogą się jeszcze komuś przydać, a jeśli tak, to rozdaj je znajomym, oddaj do organizacji charytatywnych lub po prostu wyrzuć do odpowiednich kontenerów.

Po przeprowadzeniu selekcji możesz rozpocząć pakowanie, zaczynając od przedmiotów, których używasz najrzadziej. Może to być sezonowa odzież, sprzęt narciarski, książki czy zastawa stołowa używana od święta. Pamiętaj, żeby delikatne przedmioty pakować wykorzystując odpowiednie zabezpieczenia typu folia bąbelkowa, mocne kartony itp. W trakcie pakowania pamiętaj o opisaniu zawartości kartonów, opisując zarówno zawartość, jak i pomieszczenie, do którego mają trafić po przeprowadzce. Dzięki temu firma przeprowadzkowa będzie miała ułatwione zadanie podczas rozpakowywania, a Tobie będzie łatwiej ogarnąć się na miejscu.

Zmiana miejsca zamieszkania – o czym jeszcze pamiętać?

Gdy planujesz przeprowadzkę do innego miasta, to musisz pamiętać, że jest to spore przedsięwzięcie i jego realizacja może potrwać. W przypadku niewielkich odległości cała operacja obejmująca wyniesienie wszystkiego z mieszkania, transport mienia oraz rozpakowanie na miejscu powinna się zmieścić w ciągu jednego dnia. Jest to możliwe tylko pod warunkiem, że wszystkie przedmioty będą spakowane i gotowe do transportu. W przypadku przeprowadzki na większe odległości np. kilkaset kilometrów, sam transport będzie trwał co najmniej kilka godzin, dlatego musisz się liczyć z tym, że przeprowadzka potrwa znacznie dłużej.

Po przeprowadzce pamiętaj również, że musisz wypełnić szereg formalności związanych ze zmianą miejsca zamieszkania. Warto przekazać informacje o nowym adresie m.in. do banku czy urzędu skarbowego, żeby korespondencja trafiała do Ciebie.