Decyzje o przeprowadzce są podejmowane z wielu różnych powodów. Jednym z częstszych jest przeprowadzka za pracą, na którą decydują się osoby w różnym wieku. To rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego przed zmianą miejsca zamieszkania z powodu pracy warto je poznać i dopiero po ich rozważeniu zdecydować, czy warto się przeprowadzić.
Przeprowadzka za pracą – co możesz zyskać?
Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania z powodu pracy może mieć różne przyczyny. W Polsce od wielu lat istnieje zależność między wysokością wynagrodzeń a regionem, więc migracje za pracą są czasem jedynym sposobem na poprawienie sytuacji finansowej.
Dla jednych będzie to jedyna możliwość zatrudnienia w zawodzie, gdyż w ich rejonie nie ma pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom. W skrajnych przypadkach może to być w ogóle jedyna możliwość uzyskania stałego zatrudnienia, gdyż rynek pracy w miejscu ich aktualnego zamieszkania nie pozwala znaleźć pracy nie tylko w zawodzie, ale nie daje szansy na żadne zatrudnienie.
Dla innych przeprowadzka za pracą zwiększy możliwości rozwoju zawodowego, pozwoli na awans czy lepsze zarobki. Będzie to też okazja do zdobycia nowego doświadczenia, zerwania z rutyną, poznania większej liczby osób z branży czy wzięcia udziału w realizacji bardziej atrakcyjnych projektów.
Zmiana pracy może wiązać się też z przeprowadzką do dużego miasta, oferującego wyższą jakość życia i wszelkie rozrywki niedostępne w mniejszych miejscowościach czy obszarach wiejskich. To szansa na nadrobienie braków w zakresie kultury i sztuki oraz możliwość uczestnictwa w wydarzeniach muzycznych i kulturalnych różnego rodzaju.
Zmiana pracy i przeprowadzka – jakie są minusy?
Dla jednych przeprowadzka za pracą będzie naturalnym etapem kariery zawodowej, ale mimo tak wielu zalet, rozwiązanie to ma również sporo minusów. Zmiana otoczenia, z jakim wiąże się przeprowadzka do nowego miejsca, może powodować stres. W wielu przypadkach, przeprowadzka za pracą wiąże się z rozłąką ze znajomymi i rodziną, co dla wielu może być niełatwe. Nie każdy dobrze znosi zmiany tego rodzaju, nie każdy dobrze czuje się w nieznanym środowisku i nie każdy łatwo nawiązuje nowe znajomości czy przyjaźnie.
Decydując się na taką relokację opuszczasz to, co znane, na rzecz niepewności, Bardzo często wiąże się ona z wywróceniem życia do góry nogami, na co nie każdy może być gotowy. Przeprowadzając się za pracę nie masz niestety gwarancji, że nowa praca faktycznie spełni Twoje oczekiwania, a więc ryzykujesz, że zmiana nie okaże się korzystna. Pierwsze miesiące w nowym miejscu pracy to zwykle okres próbny, w którym zarówno pracodawca, jak i pracownika, mają okazję poznać się bliżej i stwierdzić, czy współpraca może być kontynuowana.
Kuszony wyższymi zarobkami w nowym miejscu pamiętaj o wyższych kosztach życia w większym mieście. Co prawda produkty dostępne w sieciówkach spożywczych kosztują tyle samo, ale koszty utrzymania, a więc wynajmu lub zakupu mieszkania czy usług będą zdecydowanie wyższe. Warto pomyśleć o tym wcześniej, bo może się okazać, żeby uniknąć zaskoczeń, gdy nominalna podwyżka wynagrodzenia w pracy w nowym mieście wcale nie okaże się realną podwyżką z powodu wyższych kosztów utrzymania w nowym miejscu.
Czy warto się przeprowadzić za pracą?
Wymienione wyżej zalety i wady przeprowadzki za pracą jasno pokazują, że to niełatwa decyzja, którą należy poważnie przemyśleć. W każdym przypadku plusy i minusy warto odnieść do własnej sytuacji zawodowej i rodzinnej, bo tylko wtedy będzie można jasno ocenić, czy warto się przeprowadzić za pracą.
Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę nie tylko własne potrzeby i oczekiwania, ale również odnieść się do sytuacji rodzinnej. Singlowi łatwiej będzie podjąć decyzję o przeprowadzce niż rodzinie z dziećmi. W tej drugiej sytuacji na pewno nie powinno się stawiać wszystkiego na jedną kartę i jechać w nowe miejsce nie mając pewnego zatrudnienia. To ogromne ryzyko, które jedynie w nielicznych przypadkach okaże się opłacalne.
W takim przypadku może lepiej na jakiś czas rozdzielić się z rodziną, by sprawdzić, czy nowe miejsce zatrudnienia okaże się lepsze i dopiero wtedy przeprowadzać się z całą rodziną. Takie podejście pozwoli zmniejszyć ryzyko i poziom stresu, z jakim niewątpliwie wiąże się przeprowadzka za pracą.