Przechowalnia mebli – co to jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Przechowywanie mebli to stosunkowo nowa usługa na polskim rynku, która nie jest jeszcze szeroko znana. Nie każdy wie, na czym ona polega, jakie są zalety z jej stosowania i kiedy warto z niej skorzystać, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego na jej temat.

Przechowalnia mebli – co to jest?

Na początek warto wyjaśnić czym jest przechowalnia mebli i rzeczy, bo nie każdy wie, co się pod tym pojęciem kryje. Jest to przestrzeń magazynowa, w której można składować swoje meble i inne przedmioty. Właściciel magazynu gwarantuje odpowiednie warunki do przechowywania rzeczy, czyli dba o odpowiednią temperaturę, poziom wilgotności i czystość, dzięki czemu przechowywane rzeczy nie ulegają zniszczeniu. Decydując się na skorzystanie z takiej usługi możesz wynająć określoną powierzchnię magazynową, na której złożysz swoje rzeczy. Ze wsparciem obsługi magazynu zostaną one odpowiednio zabezpieczone i opisane, żebyś miał pewność, że są one bezpieczne.

Specyficzną formą przechowalni są tzw. self storage, czyli możliwość wynajmu zamykanego boxu, do którego masz dostęp przez 24 godziny na dobę. Można to porównać do posiadania własnej piwnicy czy komórki lokatorskiej, przy czym nie jest ona położona w budynku, w którym mieszkasz.

Za usługi magazynowania mebli i rzeczy właściciel magazynu pobiera opłatę, której wysokość jest zależna od czasu wynajmowania i wielkości zajmowanej przestrzeni magazynowej.

Przechowywanie mebli i rzeczy – dla kogo?

Usługa magazynowania rzeczy to wygodne rozwiązanie, które przydaje się w różnych życiowych sytuacjach. Dość często korzystają z nich osoby planujące generalny remont mieszkania. W takiej sytuacji konieczne może być opróżnienie mieszkania, a znajdujące się rzeczy trzeba gdzieś umieścić na czas remontu.

Drugą grupę osób korzystających z usług przechowywania rzeczy stanowią osoby zmieniające miejsce zamieszkania. Bardzo często dzieje się tak, że muszą oni opuścić dotychczasowe lokum, a nowe nie jest jeszcze gotowe, więc nie mogą do niego przewieźć rzeczy. Decydują się więc na przechowanie rzeczy na czas przeprowadzki, a sami pomieszkują u rodziny, znajomych lub w wynajętym na ten okres mieszkaniu. Jeśli jest ono umeblowane, to nie mają gdzie wstawić swoich mebli i w związku z tym przechowalnia rzeczy jest dla nich idealnym rozwiązaniem.

Wśród klientów przechowalni rzeczy znajdują się też osoby wyjeżdzające do innego miasta lub za granicę. Nierzadko jadą tam na dłuższy okres, więc likwidują swoje dotychczasowe mieszkanie, decydując się na jego sprzedaż lub wynajem. Nie zawsze jednak chcą lub mogą zabrać ze sobą wszystkie meble i rzeczy osobiste, więc najlepszym rozwiązaniem w ich przypadku jest skorzystanie z przechowalni rzeczy.

Największe zalety przechowalni mebli

Wiedząc już, czym jest przechowalnia i kto najczęściej decyduje się na magazynowanie rzeczy, czas poznać zalety tego rozwiązania. Bez wątpienia najważniejszym jest fakt, że w przechowalni panują odpowiednie warunki, w których meble i rzeczy nie ulegną zniszczeniu. Trudno mówić o takich warunkach w piwnicy czy garażu, które są często wybierane do przechowania rzeczy w czasie remontu.

Drugą ważną zaletą jest bezpieczeństwo przechowywanych przedmiotów. Magazyny tego rodzaju mają bowiem odpowiednie zabezpieczenia przeciw kradzieżowe, kamery czy ochronę. O takich zabezpieczeniach trudno mówić, gdy przechowujesz przedmioty w garażu wolnostojącym czy w piwnicy w bloku.

Trzeba też pamiętać, że przechowalnia mebli pozwala wynająć przestrzeń magazynową na dowolny okres, który możesz przedłużać. Jest to więc doskonałe rozwiązanie nie tylko na czas remontu, który często ulega wydłużeniu, ale również w sytuacji zawirowań życiowych i mieszkaniowych, których czas trwania trudno przewidzieć.

Niektóre osoby w czasie remontu wystawiają swoje meble i inne przedmioty na klatkę schodową. To niezgodne z prawem, gdyż klatka schodowa ze względów bezpieczeństwa musi być pusta. Ponadto jest to część wspólna nieruchomości, więc nie można ustawiać na niej mebli zakłócających swobodę korzystania z niej innym mieszkańcom. Gdy dodasz do tego ryzyko uszkodzenia czy kradzieży mebli pozostawionych na korytarzu przed wejściem do mieszkania, to sam przyznasz, że przechowywanie rzeczy w magazynie specjalnie do tego przeznaczonym będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.

Jak widzisz zalet korzystania z przechowalni mebli jest wiele i trudno znaleźć wady tego rozwiązania. Niektórzy powiedzą, że wadą będzie cena tej usługi, ale wbrew pozorom wcale nie jest ona droga. Szczególnie jeśli porównasz korzyści płynące z tego rozwiązania, a więc przede wszystkim świadomość, że przechowywane meble i rzeczy są bezpieczne i mogą pozostać w magazynie do momentu, w którym będziesz gotowy je odebrać.