Jak zorganizować transport pianina?

Pianina i fortepiany należą do instrumentów, których przewóz nie jest łatwy. Mają nie tylko spore gabaryty i wystające elementy, ale przede wszystkim łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli w trakcie przeprowadzki mieszkania potrzebujesz transportu pianina lub fortepianu, to sprawdź, jak się do tego dobrze przygotować.

Transport pianin we własnym zakresie? Nie rób tego!

Wiele osób planujących przeprowadzkę stara się zminimalizować koszty i jak najwięcej chce zrobić we własnym zakresie. Pianina i fortepiany są jednak na tyle duże i ciężkie, że trudno będzie to zrobić bez dobrego przygotowania, odpowiednich pasów oraz samochodu dostawczego.

W dodatku instrumenty te trzeba traktować z należytą starannością, bo łatwo można je uszkodzić nie tylko z zewnątrz, ale w trakcie niewłaściwego transportu pianino lub fortepian może ulec rozstrojeniu. Znacznie lepiej zlecić przewóz pianina firmie, która zna się na rzeczy i ma wieloletnie doświadczenie, co gwarantuje bezpieczny transport pianina.

Transport pianin i fortepianów – największe wyzwania

Planując transport pianina lub fortepianu musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jego wniesienie i zniesienie będzie nie lada wyzwaniem. Przeszkody można napotkać już na etapie wejścia na klatkę schodową, gdyż instrument może nie zmieścić się w otworze.

Większość instrumentów tego rodzaju nie zmieści się do windy, ale to nie znaczy, że bez przeszkód można je będzie wnosić po schodach. Wszystko zależy od gabarytów instrumentu oraz wymiarów klatki schodowej. Wnoszenie i znoszenie pianina po wąskiej klatce wymaga nie lada wprawy i siły, bo niejednokrotnie, żeby wykręcić, trzeba pianino lub fortepian dźwignąć nad balustradę. Te czynności należy wykonać starając się do minimum ograniczyć drgania, z powodu których pianino lub fortepian mogłoby ulec rozstrojeniu.

Biorąc powyższe trudności pod uwagę nie trudno zrozumieć, dlaczego bezpieczny transport pianin wymaga doświadczenia i lepiej nie próbować robić tego samodzielnie.

Jak przygotować się do przewozu pianina?

Podczas planowania przeprowadzki, w trakcie której ma zostać przewiezione również duży instrument muzyczny, pamiętaj, że jego zabezpieczenie wymaga sporo uwagi. Jest on nie tylko delikatny, ale również cenny, więc lepiej zminimalizować ryzyko jakiegoś uszkodzenia. Dobrze jest zatem dobrze je zabezpieczyć na czas transportu.

Przygotowując pianino i fortepian do transportu, dobrze jest odkręcić wszystkie wystające części. W przypadku fortepianu będą to nogi, a w przypadku pianina mogą to być np. świeczniki, które są typowe dla instrumentów sprzed elektryfikacji. Dobrze jest też zakleić wieko taśmą klejącą, żeby uniknąć otwierania się podczas przewozu instrumentu.

Pianino i fortepian powinno się zabezpieczyć odpowiednimi materiałami zabezpieczającymi. Najlepiej jest owinąć je w folię bąbelkową lub folią stretch, co uchroni jego powierzchnię przed uszkodzeniami. W newralgicznych miejscach, a zatem na narożnikach, dobrze jest pod folię podłożyć tekturę, co dodatkowo ochroni te miejsca. Pamiętaj, że uniesienie ciężaru pianina nie jest łatwe, dlatego firma przeprowadzkowa najprawdopodobniej będzie korzystała z pasów. To kolejny powód, dla którego dobrze jest zabezpieczyć narożniki grubą tekturą.

Ile kosztuje przewóz pianin?

Cena transportu pianin i fortepianów zależy kilku czynników.

Pierwszym z nich są gabaryty instrumentu. Im większe pianino i fortepian, tym cena wyższa.

Drugim czynnikiem mającym wpływ na koszt transportu fortepianu jest piętro, z którego ma być zniesiony instrument oraz na które ma być on wniesiony. Im więcej pięter do przejścia, tym drożej.

Trzecim elementem mającym wpływ na cenę usługi transportu pianin i fortepianów jest odległość, na jaką ma być on przewieziony. Jeśli transport odbywa się na terenie Warszawy, to cena będzie niższa, niż gdy trzeba będzie przywieźć instrument dalej. Niektóre firmy oferują przewóz fortepianu i pianina jedynie na terenie Polski, a inne oferują również usługi międzynarodowe. Im dalej chcesz zlecić przewóz fortepianów, tym droższa będzie usługa.

Ostatnim czynnikiem mającym decydujący wpływ na koszt przewozu pianina i fortepianu jest zakres zlecenia. Jeśli oprócz przewozu pianina chcesz skorzystać z dodatkowych usług czyli w czasie transportu pianina chcesz również przewieźć inne meble czy przedmioty, to firma transportowa z pewnością weźmie to pod uwagę i otrzymasz korzystniejszą ofertę niż w przypadku, gdy zamówisz tylko transport pianin.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo przewozu pianin i fortepianów jest kluczowe. Dlatego skorzystaj z usług profesjonalistów i nigdy nie zajmuj się transportem pianin we własnym zakresie. Dzięki ekipie doświadczonej w transporcie pianin i transporcie fortepianów będziesz mieć pewność, że dotrą one na miejsce w nienaruszonym stanie.