Nieodłącznym elementem każdej przeprowadzki jest przewóz mebli. Zadanie wydaje się być całkiem proste i wielu wydaje się, że wystarczy kilku silnych mężczyzn, a transport mebli przebiegnie bez problemów. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana, dlatego przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę zamawiając transport mebli.
Transport mebli – samodzielnie czy z firmą przeprowadzkową?
Na początek warto się zastanowić, czy do transportu mebli wynająć firmę przeprowadzkową, czy może jednak zająć się przewozem mebli we własnym zakresie. Za samodzielnym transportem na pewno przemawia niższy koszt przewozu mebli, bo wystarczy zapłacić za wynajem busa do przeprowadzki, a załadunek i rozładunek na miejscu wykonać własnymi siłami. Wielu osobom wydaje się zatem, że nie ma sensu płacić za usługi transportu mebli.
Tu jednak zaczynają się przysłowiowe schody, bo do transportu mebli nie wystarczy duży samochód. Potrzebne są również osoby, które mają wystarczająco dużo siły do zniesienia i wniesienia mebli. Im więcej pięter do pokonania, tym większą krzepę trzeba mieć, a gabaryty windy często nie ułatwiają sprawy. Do większości wind nie zmieści się szafa, sofa czy stół i w efekcie trzeba je znosić po schodach. To również nie jest łatwe zadanie i często wymaga sporej ekwilibrystyki, szczególnie na zakrętach.
Jeśli nie masz doświadczenia w znoszeniu i wnoszeniu mebli, to pokonanie jednego zakrętu może zająć kilkanaście minut. Gdy dodasz do tego jeszcze brak odpowiedniego sprzętu ułatwiającego noszenie mebli czyli pasów i wózków transportowych, to wydaje się jednak, że zdecydowanie lepiej skorzystać z usług firmy, która zajmuje się transportem mebli. Co prawda będziesz musiał za usługi transportu mebli zapłacić, ale korzyści zdecydowanie przewyższają koszty z tym związane.
Jak przygotować meble do transportu?
Skoro już wiesz, że lepiej skorzystać z usług firm specjalizujących się w transporcie mebli, to czas dowiedzieć się, jak przygotować meble do transportu. Musisz zacząć od ich opróżnienia, gdyż meble do transportu muszą być puste. Jeśli planujesz przewóz mebli składających się z kilku segmentów, np. meblościanki, to przed przewozem segmenty powinny być rozkręcone. Możesz to zrobić samodzielnie, ale wiele firm przeprowadzkowych przeprowadza demontaż mebli przed przenoszeniem. Przy demontażu zbieraj elementy mocujące, żeby się nie pogubiły, gdyż będą potrzebne przy montażu mebli w nowej lokalizacji.
Kolejnym krokiem przygotowania mebli do transportu jest wyjęcie półek, zwłaszcza szklanych i złożenie ich w jedno miejsce. Należy też zadbać o zabezpieczenie drzwiczek i szuflad przed otwieraniem się. Jeśli meble są zamykane na klucz, to warto je zamknąć na zamek, a klucz odłożyć w bezpieczne miejsce. Drzwiczki i szuflady bez zamka dobrze jest zakleić taśmą, najlepiej malarską, która nie pozostawia śladów kleju na okleinie meblowej.
Przed transportem dobrze jest również zabezpieczyć meble przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do tego celu najlepiej użyć:
- kartonów, które pozwolą zabezpieczyć rogi i blaty,
- folii bąbelkowej, która idealnie się sprawdza do ochrony szklanych półek,
- folii stretch – doskonałej do zabezpieczenia mebli tapicerowanych. Ochroni je nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed ewentualnym zalaniem czy pochlapaniem.
Dzięki takim zabezpieczeniom ryzyko ewentualnych uszkodzeń w trakcie załadunku i rozładunku mebli jest ograniczone do minimum.
Zabezpieczenie mebli możesz wykonać we własnym zakresie, ale możesz również skorzystać ze wsparcia firm oferujących transport mebli. Wiele z nich nie tylko oferuje transport mebli ze zniesieniem i wniesieniem, ale również pomoc w pakowaniu, dostarczając przy okazji profesjonalne materiały do pakowania.
Transport mebli – jak wybrać odpowiednią firmę?
Na koniec warto zastanowić się, jak wybrać firmę, której zlecisz przewóz mebli. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, dlatego warto zadzwonić do co najmniej kilku firm, by dowiedzieć się ile kosztuje transport mebli. Wycena będzie zależała od odległości, liczby i gabarytów przewożonych mebli oraz liczby pięter do pokonania.
Podczas rozmowy warto zapytać o zakres usług, który jest w cenie, gdyż tani transport mebli może oznaczać jedynie usługę transportu mebli bez znoszenia i wnoszenia. Dobrze jest też zapytać o to, czy firma ma i wykorzystuje pasy do noszenia mebli, szczególnie jeśli masz do transportu meble z litego drewna lub planujesz transport pianina. Należy również ustalić, kto ma przygotować meble do transportu i zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Dopiero mając te wszystkie dane będziesz mógł porównać oferty i ustalić, która cena transportu mebli jest dla Ciebie najkorzystniejsza.