Strach przed przeprowadzką – jak sobie z nim poradzić?

Przeprowadzka w nowe miejsce to moment, który wywołuje wiele emocji. Jedni ogromnie się cieszą z nadchodzących zmian, a inni są pełni lęku, bo zmieniając miejsce zamieszkania wychodzą ze swojej strefy komfortu. Na szczęście są metody, które pomogą pozbyć się strachu przed przeprowadzką.

Jak zmniejszyć lęk przed przeprowadzką?

Jedną z przyczyn stresu wywołanego przeprowadzką jest strach przed nieznanym. Może się on pojawić nawet wtedy, gdy przeprowadzasz się do swojego wymarzonego mieszkania lub domu i masz zamieszkać ze swoją drugą połową. Z jednej strony czujesz radość, bo spełnią się Twoje marzenia, a z drugiej obawiasz się, czy rzeczywistość okaże się równie atrakcyjna. Nie wiesz, jak będzie wyglądała Twoja codzienność, jacy będą sąsiedzi, czy znajdziesz pokrewne dusze czy będziesz odczuwać samotność mimo mieszkania w wielkim mieście. Twój stan niepokoju jest zatem zupełnie naturalny i w mniejszym lub większym stopniu odczuwa go każda osoba w trakcie przeprowadzki.

Możesz jednak znacznie zmniejszyć poziom stresu związanego ze zmianą miejsca zamieszkania odpowiednio się do niego przygotowując. Jeśli niepokoi Cię, kto będzie Twoim sąsiadem, to jeszcze przed przeprowadzką możesz zapukać do sąsiednich drzwi i przywitać się z nowymi sąsiadami. Być może akurat trafisz na przyjazne towarzystwo, z którym od razu znajdziesz wspólny język. Przyszli sąsiedzi będą też prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat lokalnych sklepów, punktów usługowych czy restauracji.

Jeśli jesteś osobą nieśmiałą, to zamiast pukać do obcych drzwi, możesz spróbować znaleźć w internecie informacje na temat swojego przyszłego miejsca zamieszkania. Niektóre osiedla mają swoje fora internetowe lub grupy na Facebooku, które są źródłem wielu cennych informacji. Logując się na forum możesz choćby wirtualnie poznać specyfikę osiedla i w ten sposób je poznać choć trochę. Znane rzeczy są mniej przerażające niż nieznane, więc dzięki temu z pewnością znacznie obniżysz poziom swojego lęku.

Przeprowadzka do nowego miejsca a stres organizacyjny

Oprócz lęku przed nieznanym, przyczyną stresu przed przeprowadzką może być również ilość spraw do załatwienia. Niektórzy obawiają się, czy zdążą wszystko spakować, bo nie wiedzą od czego zacząć. Zastanawiają się, czy najpierw załatwiać formalności czy może szukać ekipy przeprowadzkowej. Liczba zadań i spraw do załatwienia wydaje się nie mieć końca, więc czują się nimi przytłoczeni i pogrążają się w chaosie.

W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po poradnik: Jak przygotować się do przeprowadzki i podążać krok po kroku za wskazówkami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że niczego nie pominiesz, a jednocześnie przestaniesz się zastanawiać, od czego zacząć. Odhaczając wykonane zadania sam się przekonasz, że organizacja przeprowadzki nie jest taka straszna, jak Ci się wydawało.

Myśl realnie o starym miejscu zamieszkania

Bardzo często zdarza się tak, że w naszych wspomnieniach pewne okresy lub wydarzenia jawią się wyłącznie w pozytywnym świetle. Dotyczy to zarówno wspomnień z dzieciństwa, jak i ze starego miejsca zamieszkania. Gloryfikowanie starego adresu i wyszukiwanie negatywów zamieszkania w nowym mieszkaniu z pewnością nie pomoże Ci pozbyć się stresów i może wprowadzić Cię nawet w stan depresyjny.

Staraj się więc realnie patrzeć na swoje stare mieszkanie i weź pod uwagę, że na pewno miało ono również sporo minusów. Do większości z nich zapewne przez lata się przyzwyczaiłeś, dlatego przestały Ci one tak bardzo przeszkadzać, że może nawet całkiem przestałeś je zauważać. Chcąc zminimalizować stres związany z przeprowadzką staraj się zauważyć więcej dobrych stron mieszkania w nowym miejscu, a nie skupiaj się jedynie na minusach związanych z przeprowadzką do nowego miejsca zamieszkania. Odpowiednie nastawienie z pewnością pomoże Ci przy przeprowadzce, a trudności związane ze zmianą otoczenia będą znacznie mniejsze.

Jak widzisz ze strachem przed przeprowadzką można sobie dość łatwo poradzić. Przede wszystkim musisz oswoić swoje lęki i dowiedzieć się jak najwięcej o nowym miejscu. Warto też szukać pozytywów nadchodzącej zmiany, a nie skupiać się na jej negatywach. Dzięki temu nieprzespane noce odejdą w niepamięć, a nowe miejsce zamieszkania przestanie Ci się jawić jako zmiana na gorsze.

W pozostałych sprawach, zwłaszcza tych organizacyjnych, możesz liczyć na wsparcie profesjonalistów. Dobra firma przeprowadzkowa pomoże Ci w pakowaniu, znoszeniu, transporcie, wnoszeniu i rozpakowywaniu wszystkich Twoich rzeczy.